See lana in All languages combined, or Wiktionary
{ "derived": [ { "_dis1": "0 0", "word": "lanata" }, { "_dis1": "0 0", "word": "takalana" }, { "_dis1": "0 0", "word": "tielana" } ], "etymology_number": 1, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "tool" }, "expansion": "", "name": "etymid" }, { "args": { "1": "fi", "2": "sv", "3": "plana", "t": "to level, flatten" }, "expansion": "Swedish plana (“to level, flatten”)", "name": "der" } ], "etymology_text": "Possibly borrowed from Swedish plana (“to level, flatten”).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lana", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lana", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lanana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "lanoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lanananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lanoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lananansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "lanoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "lanoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lana", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lana", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lan", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "55 36 8", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "60 28 12", "kind": "other", "name": "Finnish kala-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "field drag, leveling drag" ], "id": "en-lana-fi-noun-KC9LEqI4", "links": [ [ "field", "field" ], [ "drag", "drag" ], [ "leveling drag", "leveling drag" ] ], "synonyms": [ { "word": "lata" } ] }, { "glosses": [ "blade (landscaping or snow clearing tool, often dragged by a vehicle)" ], "id": "en-lana-fi-noun-oD8w1jDJ", "links": [ [ "blade", "blade" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑnɑ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝nɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑnɑ" } ], "word": "lana" } { "etymology_number": 2, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "fyke" }, "expansion": "", "name": "etymid" }, { "args": { "1": "fi", "2": "sv", "3": "lana" }, "expansion": "Swedish lana", "name": "der" } ], "etymology_text": "Possibly borrowed from dialectal Swedish lana, if not the other way around.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lana", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lana", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lanana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "lanoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lanananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lanoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lananansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "lanoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "lanoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lana", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lana", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lan", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "glosses": [ "a bag-shaped fishing net; fyke" ], "id": "en-lana-fi-noun-4l2Kcrvv", "links": [ [ "bag", "bag" ], [ "shape", "shape" ], [ "fishing net", "fishing net" ], [ "fyke", "fyke" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑnɑ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝nɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑnɑ" } ], "word": "lana" }
{ "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms derived from Swedish", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 24 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑnɑ", "Rhymes:Finnish/ɑnɑ/2 syllables" ], "derived": [ { "word": "lanata" }, { "word": "takalana" }, { "word": "tielana" } ], "etymology_number": 1, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "tool" }, "expansion": "", "name": "etymid" }, { "args": { "1": "fi", "2": "sv", "3": "plana", "t": "to level, flatten" }, "expansion": "Swedish plana (“to level, flatten”)", "name": "der" } ], "etymology_text": "Possibly borrowed from Swedish plana (“to level, flatten”).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lana", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lana", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lanana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "lanoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lanananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lanoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lananansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "lanoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "lanoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lana", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lana", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lan", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "glosses": [ "field drag, leveling drag" ], "links": [ [ "field", "field" ], [ "drag", "drag" ], [ "leveling drag", "leveling drag" ] ], "synonyms": [ { "word": "lata" } ] }, { "glosses": [ "blade (landscaping or snow clearing tool, often dragged by a vehicle)" ], "links": [ [ "blade", "blade" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑnɑ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝nɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑnɑ" } ], "word": "lana" } { "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms derived from Swedish", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 24 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑnɑ", "Rhymes:Finnish/ɑnɑ/2 syllables" ], "etymology_number": 2, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "fyke" }, "expansion": "", "name": "etymid" }, { "args": { "1": "fi", "2": "sv", "3": "lana" }, "expansion": "Swedish lana", "name": "der" } ], "etymology_text": "Possibly borrowed from dialectal Swedish lana, if not the other way around.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lana", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lana", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lanana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "lanoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lananne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lanananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lanojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lanainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "lanaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lanojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lanassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lanoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lanastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lanoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lanaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lanoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lanallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lanoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lanaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lanoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lanalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lanoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lanoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lananaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lananansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lanoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lanakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lanoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lanattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lanoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "lanoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lanoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "lanoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lana", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lana", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lan", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "glosses": [ "a bag-shaped fishing net; fyke" ], "links": [ [ "bag", "bag" ], [ "shape", "shape" ], [ "fishing net", "fishing net" ], [ "fyke", "fyke" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑnɑ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝nɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑnɑ" } ], "word": "lana" }
Download raw JSONL data for lana meaning in Finnish (39.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.