See laivakissa in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "laiva", "3": "kissa" }, "expansion": "laiva + kissa", "name": "affix" } ], "etymology_text": "laiva + kissa", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "laivakissa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laivakissaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laivakissalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laivakissaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laivakissaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laivakissaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laivakissaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laivakissaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "laivakissoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "laivakissa", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "laivakissa", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "laivakiss", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kala-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "ship's cat" ], "id": "en-laivakissa-fi-noun-7qXYYLu~", "links": [ [ "ship", "ship" ], [ "cat", "cat" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑi̯ʋɑˌkisːɑ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝i̯ʋɑ̝ˌk̟is̠ːɑ̝]" }, { "rhymes": "-isːɑ" } ], "word": "laivakissa" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "laiva", "3": "kissa" }, "expansion": "laiva + kissa", "name": "affix" } ], "etymology_text": "laiva + kissa", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "laivakissa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laivakissaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laivakissalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laivakissaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laivakissaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laivakissaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laivakissaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laivakissaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laivakissojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laivakissassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laivakissaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laivakissallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laivakissalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laivakissanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laivakissakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laivakissoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laivakissattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laivakissoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "laivakissoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laivakissoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "laivakissoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "laivakissa", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "laivakissa", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "laivakiss", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/isːɑ", "Rhymes:Finnish/isːɑ/4 syllables" ], "glosses": [ "ship's cat" ], "links": [ [ "ship", "ship" ], [ "cat", "cat" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑi̯ʋɑˌkisːɑ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝i̯ʋɑ̝ˌk̟is̠ːɑ̝]" }, { "rhymes": "-isːɑ" } ], "word": "laivakissa" }
Download raw JSONL data for laivakissa meaning in Finnish (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.