See laitevalmistaja in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "laite", "3": "valmistaja" }, "expansion": "laite + valmistaja", "name": "affix" } ], "etymology_text": "laite + valmistaja", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "laitevalmistaja", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistaja", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laitevalmistajaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laitevalmistajaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laitevalmistajaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laitevalmistajaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laitevalmistajaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laitevalmistajaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "laitevalmistaja", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "laitevalmistaja", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "laitevalmistaj", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "original equipment manufacturer" ], "id": "en-laitevalmistaja-fi-noun-mEkizdG~", "links": [ [ "original", "original" ], [ "equipment", "equipment" ], [ "manufacturer", "manufacturer" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑi̯teˣˌʋɑlmistɑjɑ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝i̯t̪e̞ʋˌʋɑ̝lmis̠ˌtɑ̝jɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑjɑ" } ], "word": "laitevalmistaja" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "laite", "3": "valmistaja" }, "expansion": "laite + valmistaja", "name": "affix" } ], "etymology_text": "laite + valmistaja", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "laitevalmistaja", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistaja", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laitevalmistajaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laitevalmistajaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laitevalmistajaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laitevalmistajaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laitevalmistajaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "laitevalmistajaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laitevalmistajattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laitevalmistajineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "laitevalmistajinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "laitevalmistaja", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "laitevalmistaja", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "laitevalmistaj", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑjɑ", "Rhymes:Finnish/ɑjɑ/6 syllables" ], "glosses": [ "original equipment manufacturer" ], "links": [ [ "original", "original" ], [ "equipment", "equipment" ], [ "manufacturer", "manufacturer" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑi̯teˣˌʋɑlmistɑjɑ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝i̯t̪e̞ʋˌʋɑ̝lmis̠ˌtɑ̝jɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑjɑ" } ], "word": "laitevalmistaja" }
Download raw JSONL data for laitevalmistaja meaning in Finnish (21.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.