See lahjamunasolu in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "lahja", "3": "munasolu" }, "expansion": "lahja + munasolu", "name": "affix" } ], "etymology_text": "lahja + munasolu", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lahjamunasolu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasolutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lahjamunasolu", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lahjamunasolu", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lahjamunasol", "2": "", "3": "", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "lahjamunasoluhoito" } ], "glosses": [ "donated egg cell, donor egg cell" ], "id": "en-lahjamunasolu-fi-noun-keYRS8ur", "links": [ [ "donated", "donated" ], [ "egg cell", "egg cell" ], [ "donor", "donor" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑhjɑˌmunɑˌsolu/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝xjɑ̝ˌmunɑ̝ˌs̠o̞lu]" }, { "rhymes": "-olu" } ], "word": "lahjamunasolu" }
{ "derived": [ { "word": "lahjamunasoluhoito" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "lahja", "3": "munasolu" }, "expansion": "lahja + munasolu", "name": "affix" } ], "etymology_text": "lahja + munasolu", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "lahjamunasolu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasolutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasolunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasolukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "lahjamunasoluttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "lahjamunasoluineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "lahjamunasoluinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "lahjamunasolu", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "lahjamunasolu", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "lahjamunasol", "2": "", "3": "", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/olu", "Rhymes:Finnish/olu/6 syllables" ], "glosses": [ "donated egg cell, donor egg cell" ], "links": [ [ "donated", "donated" ], [ "egg cell", "egg cell" ], [ "donor", "donor" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑhjɑˌmunɑˌsolu/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝xjɑ̝ˌmunɑ̝ˌs̠o̞lu]" }, { "rhymes": "-olu" } ], "word": "lahjamunasolu" }
Download raw JSONL data for lahjamunasolu meaning in Finnish (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.