See löytyminen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "löytyä",
"3": "-minen"
},
"expansion": "löytyä + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "löytyä + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "löytyminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytyminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymiseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "löytyminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "löytyminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "löytymi",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [],
"form_of": [
{
"word": "löytyä"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of löytyä"
],
"id": "en-löytyminen-fi-noun-wN8s5o0e",
"links": [
[
"löytyä",
"löytyä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "9 91",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "24 76",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 79",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -minen",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 92",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "6 94",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of löytyä",
"discovery (the process of being discovered or found)"
],
"id": "en-löytyminen-fi-noun-klcJUBrT",
"links": [
[
"löytyä",
"löytyä#Finnish"
],
[
"discovery",
"discovery"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈløy̯tyminen/"
},
{
"ipa": "[ˈlø̞y̯t̪yˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "löytyminen"
}
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -minen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inen",
"Rhymes:Finnish/inen/4 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "löytyä",
"3": "-minen"
},
"expansion": "löytyä + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "löytyä + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "löytyminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytyminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymiseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymiseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löytymisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löytymisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "löytymisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "löytyminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "löytyminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "löytymi",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"form_of": [
{
"word": "löytyä"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of löytyä"
],
"links": [
[
"löytyä",
"löytyä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"glosses": [
"verbal noun of löytyä",
"discovery (the process of being discovered or found)"
],
"links": [
[
"löytyä",
"löytyä#Finnish"
],
[
"discovery",
"discovery"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈløy̯tyminen/"
},
{
"ipa": "[ˈlø̞y̯t̪yˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "löytyminen"
}
Download raw JSONL data for löytyminen meaning in Finnish (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.