See löystyminen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "löystyä",
"3": "-minen"
},
"expansion": "löystyä + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "löystyä + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "löystyminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystyminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymiseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "löystyminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "löystyminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "löystymi",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "löystyä"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of löystyä"
],
"id": "en-löystyminen-fi-noun-9M8c4K~U",
"links": [
[
"löystyä",
"löystyä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "23 77",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 77",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -minen",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 77",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "12 88",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of löystyä",
"loosening, getting loose(r)"
],
"id": "en-löystyminen-fi-noun-Vo-4kp5G",
"links": [
[
"löystyä",
"löystyä#Finnish"
],
[
"loosening",
"loosening"
],
[
"loose",
"loose"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈløy̯styminen/"
},
{
"ipa": "[ˈlø̞y̯s̠tyˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "löystyminen"
}
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -minen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/inen",
"Rhymes:Finnish/inen/4 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "löystyä",
"3": "-minen"
},
"expansion": "löystyä + -minen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "löystyä + -minen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "löystyminen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystyminen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymiseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymiseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löystymisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löystymisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "löystymisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "löystyminen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "löystyminen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "löystymi",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"form_of": [
{
"word": "löystyä"
}
],
"glosses": [
"verbal noun of löystyä"
],
"links": [
[
"löystyä",
"löystyä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"noun-from-verb"
]
},
{
"categories": [
"Finnish verbal nouns"
],
"glosses": [
"verbal noun of löystyä",
"loosening, getting loose(r)"
],
"links": [
[
"löystyä",
"löystyä#Finnish"
],
[
"loosening",
"loosening"
],
[
"loose",
"loose"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈløy̯styminen/"
},
{
"ipa": "[ˈlø̞y̯s̠tyˌmine̞n]"
},
{
"rhymes": "-inen"
}
],
"word": "löystyminen"
}
Download raw JSONL data for löystyminen meaning in Finnish (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.