See löysennys in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "löysentää",
"3": "us",
"alt2": "ys",
"id2": "action or event",
"t1": "to loosen"
},
"expansion": "löysentää (“to loosen”) + -ys",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "löysentää (“to loosen”) + -ys",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "löysennys",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennys",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennysten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennystä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennysteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennystäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennystesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennystäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennystemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennystämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennystenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennystänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennystensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennystään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennystänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennykseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "löysennys",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "löysennys",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "löysenny",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -us (action or event)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"loosening (act)"
],
"id": "en-löysennys-fi-noun-cuwCt-M5",
"links": [
[
"loosening",
"loosening"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈløy̯senːys/"
},
{
"ipa": "[ˈlø̞y̯s̠e̞nːys̠]"
},
{
"rhymes": "-øysenːys"
}
],
"word": "löysennys"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "löysentää",
"3": "us",
"alt2": "ys",
"id2": "action or event",
"t1": "to loosen"
},
"expansion": "löysentää (“to loosen”) + -ys",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "löysentää (“to loosen”) + -ys",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "löysennys",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennys",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennysten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennystä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennysteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennystäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennystesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennystäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennystemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennystämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennystenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennystänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennystensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennystään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennystänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennykseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennykselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennykseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "löysennyksettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "löysennyksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "löysennyksinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "löysennys",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "löysennys",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "löysenny",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -us (action or event)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/øysenːys",
"Rhymes:Finnish/øysenːys/3 syllables"
],
"glosses": [
"loosening (act)"
],
"links": [
[
"loosening",
"loosening"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈløy̯senːys/"
},
{
"ipa": "[ˈlø̞y̯s̠e̞nːys̠]"
},
{
"rhymes": "-øysenːys"
}
],
"word": "löysennys"
}
Download raw JSONL data for löysennys meaning in Finnish (21.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.