See läpse in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "läpsiä",
"3": "e"
},
"expansion": "läpsiä + -e",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "läpsiä + -e",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "läpse",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpse",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpsettä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpsein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpsettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpsettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpsettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpsettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpsettään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpsettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "läpse",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "läpse",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "läps",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -e",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"sound of slapping or flopping"
],
"id": "en-läpse-fi-noun-iO~hJ3HG",
"links": [
[
"slapping",
"slapping"
],
[
"flopping",
"flopping"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlæpseˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈlæps̠e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-æpse"
}
],
"word": "läpse"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "läpsiä",
"3": "e"
},
"expansion": "läpsiä + -e",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "läpsiä + -e",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "läpse",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpse",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpsettä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpsein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpsettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpsettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpsettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpsettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpsettään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpsettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "läpseettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "läpseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "läpseinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "läpse",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "läpse",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "läps",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -e",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/æpse",
"Rhymes:Finnish/æpse/2 syllables"
],
"glosses": [
"sound of slapping or flopping"
],
"links": [
[
"slapping",
"slapping"
],
[
"flopping",
"flopping"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlæpseˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈlæps̠e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-æpse"
}
],
"word": "läpse"
}
Download raw JSONL data for läpse meaning in Finnish (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.