"lämätä" meaning in Finnish

See lämätä in All languages combined, or Wiktionary

Verb

IPA: /ˈlæmætæˣ/, [ˈlæmæt̪æ(ʔ)]
Rhymes: -æmætæ Etymology: Back-formation from lämäri. Etymology templates: {{back-formation|fi|lämäri}} Back-formation from lämäri Head templates: {{head|fi|verb|cat2=|cat3=|head=|sort=}} lämätä, {{fi-verb}} lämätä Inflection templates: {{fi-conj-salata|läm|||ä}} Forms: no-table-tags [table-tags], lämään [first-person, indicative, present, singular], en lämää [first-person, indicative, negative, present, singular], olen lämännyt [first-person, indicative, perfect, singular], en ole lämännyt [first-person, indicative, negative, perfect, singular], lämäät [indicative, present, second-person, singular], et lämää [indicative, negative, present, second-person, singular], olet lämännyt [indicative, perfect, second-person, singular], et ole lämännyt [indicative, negative, perfect, second-person, singular], lämää [indicative, present, singular, third-person], ei lämää [indicative, negative, present, singular, third-person], on lämännyt [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole lämännyt [indicative, negative, perfect, singular, third-person], lämäämme [first-person, indicative, plural, present], emme lämää [first-person, indicative, negative, plural, present], olemme lämänneet [first-person, indicative, perfect, plural], emme ole lämänneet [first-person, indicative, negative, perfect, plural], lämäätte [indicative, plural, present, second-person], ette lämää [indicative, negative, plural, present, second-person], olette lämänneet [indicative, perfect, plural, second-person], ette ole lämänneet [indicative, negative, perfect, plural, second-person], lämäävät [indicative, plural, present, third-person], eivät lämää [indicative, negative, plural, present, third-person], ovat lämänneet [indicative, perfect, plural, third-person], eivät ole lämänneet [indicative, negative, perfect, plural, third-person], lämätään [indicative, passive, present], ei lämätä [indicative, negative, passive, present], on lämätty [indicative, passive, perfect], ei ole lämätty [indicative, negative, passive, perfect], lämäsin [first-person, indicative, past, singular], en lämännyt [first-person, indicative, negative, past, singular], olin lämännyt [first-person, indicative, pluperfect, singular], en ollut lämännyt [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], lämäsit [indicative, past, second-person, singular], et lämännyt [indicative, negative, past, second-person, singular], olit lämännyt [indicative, pluperfect, second-person, singular], et ollut lämännyt [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], lämäsi [indicative, past, singular, third-person], ei lämännyt [indicative, negative, past, singular, third-person], oli lämännyt [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei ollut lämännyt [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], lämäsimme [first-person, indicative, past, plural], emme lämänneet [first-person, indicative, negative, past, plural], olimme lämänneet [first-person, indicative, pluperfect, plural], emme olleet lämänneet [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], lämäsitte [indicative, past, plural, second-person], ette lämänneet [indicative, negative, past, plural, second-person], olitte lämänneet [indicative, pluperfect, plural, second-person], ette olleet lämänneet [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], lämäsivät [indicative, past, plural, third-person], eivät lämänneet [indicative, negative, past, plural, third-person], olivat lämänneet [indicative, pluperfect, plural, third-person], eivät olleet lämänneet [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], lämättiin [indicative, passive, past], ei lämätty [indicative, negative, passive, past], oli lämätty [indicative, passive, pluperfect], ei ollut lämätty [indicative, negative, passive, pluperfect], lämäisin [conditional, first-person, present, singular], en lämäisi [conditional, first-person, negative, present, singular], olisin lämännyt [conditional, first-person, perfect, singular], en olisi lämännyt [conditional, first-person, negative, perfect, singular], lämäisit [conditional, present, second-person, singular], et lämäisi [conditional, negative, present, second-person, singular], olisit lämännyt [conditional, perfect, second-person, singular], et olisi lämännyt [conditional, negative, perfect, second-person, singular], lämäisi [conditional, present, singular, third-person], ei lämäisi [conditional, negative, present, singular, third-person], olisi lämännyt [conditional, perfect, singular, third-person], ei olisi lämännyt [conditional, negative, perfect, singular, third-person], lämäisimme [conditional, first-person, plural, present], emme lämäisi [conditional, first-person, negative, plural, present], olisimme lämänneet [conditional, first-person, perfect, plural], emme olisi lämänneet [conditional, first-person, negative, perfect, plural], lämäisitte [conditional, plural, present, second-person], ette lämäisi [conditional, negative, plural, present, second-person], olisitte lämänneet [conditional, perfect, plural, second-person], ette olisi lämänneet [conditional, negative, perfect, plural, second-person], lämäisivät [conditional, plural, present, third-person], eivät lämäisi [conditional, negative, plural, present, third-person], olisivat lämänneet [conditional, perfect, plural, third-person], eivät olisi lämänneet [conditional, negative, perfect, plural, third-person], lämättäisiin [conditional, passive, present], ei lämättäisi [conditional, negative, passive, present], olisi lämätty [conditional, passive, perfect], ei olisi lämätty [conditional, negative, passive, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], lämää [imperative, present, second-person, singular], älä lämää [imperative, negative, present, second-person, singular], - [imperative, perfect, second-person, singular], - [imperative, negative, perfect, second-person, singular], lämätköön [imperative, present, singular, third-person], älköön lämätkö [imperative, negative, present, singular, third-person], olkoon lämännyt [imperative, perfect, singular, third-person], älköön olko lämännyt [imperative, negative, perfect, singular, third-person], lämätkäämme [first-person, imperative, plural, present], älkäämme lämätkö [first-person, imperative, negative, plural, present], - [first-person, imperative, perfect, plural], - [first-person, imperative, negative, perfect, plural], lämätkää [imperative, plural, present, second-person], älkää lämätkö [imperative, negative, plural, present, second-person], - [imperative, perfect, plural, second-person], - [imperative, negative, perfect, plural, second-person], lämätkööt [imperative, plural, present, third-person], älkööt lämätkö [imperative, negative, plural, present, third-person], olkoot lämänneet [imperative, perfect, plural, third-person], älkööt olko lämänneet [imperative, negative, perfect, plural, third-person], lämättäköön [imperative, passive, present], älköön lämättäkö [imperative, negative, passive, present], olkoon lämätty [imperative, passive, perfect], älköön olko lämätty [imperative, negative, passive, perfect], lämännen [first-person, potential, present, singular], en lämänne [first-person, negative, potential, present, singular], lienen lämännyt [first-person, perfect, potential, singular], en liene lämännyt [first-person, negative, perfect, potential, singular], lämännet [potential, present, second-person, singular], et lämänne [negative, potential, present, second-person, singular], lienet lämännyt [perfect, potential, second-person, singular], et liene lämännyt [negative, perfect, potential, second-person, singular], lämännee [potential, present, singular, third-person], ei lämänne [negative, potential, present, singular, third-person], lienee lämännyt [perfect, potential, singular, third-person], ei liene lämännyt [negative, perfect, potential, singular, third-person], lämännemme [first-person, plural, potential, present], emme lämänne [first-person, negative, plural, potential, present], lienemme lämänneet [first-person, perfect, plural, potential], emme liene lämänneet [first-person, negative, perfect, plural, potential], lämännette [plural, potential, present, second-person], ette lämänne [negative, plural, potential, present, second-person], lienette lämänneet [perfect, plural, potential, second-person], ette liene lämänneet [negative, perfect, plural, potential, second-person], lämännevät [plural, potential, present, third-person], eivät lämänne [negative, plural, potential, present, third-person], lienevät lämänneet [perfect, plural, potential, third-person], eivät liene lämänneet [negative, perfect, plural, potential, third-person], lämättäneen [passive, potential, present], ei lämättäne [negative, passive, potential, present], lienee lämätty [passive, perfect, potential], ei liene lämätty [negative, passive, perfect, potential], lämätä [infinitive, infinitive-i], lämäävä [active, participle, present], lämättävä [participle, passive, present], no-table-tags [table-tags], lämätäkseni [first-person, possessive, singular], lämätäksemme [first-person, plural, possessive], lämätäksesi [possessive, second-person, singular], lämätäksenne [plural, possessive, second-person], lämätäkseen [possessive, third-person], lämätäksensä [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], lämännyt [infinitive-i-long, past], lämätty [infinitive-i-long, past], lämätessä [inessive, second-person], lämättäessä [inessive, second-person], lämäämä [agent], no-table-tags [table-tags], lämätessäni [first-person, possessive, singular], lämätessämme [first-person, plural, possessive], lämätessäsi [possessive, second-person, singular], lämätessänne [plural, possessive, second-person], lämätessään [possessive, third-person], lämätessänsä [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], lämäämätön [inessive, negative, second-person], lämäten [instructive, second-person], - [instructive, second-person], lämäämässä [inessive, third-person], - [inessive, third-person], lämäämästä [elative, third-person], - [elative, third-person], lämäämään [illative, third-person], - [illative, third-person], lämäämällä [adessive, third-person], - [adessive, third-person], lämäämättä [abessive, third-person], - [abessive, third-person], lämäämän [instructive, third-person], lämättämän [instructive, third-person], lämääminen [fourth-person, noun-from-verb], no-table-tags [table-tags], lämäämäisilläni [first-person, possessive, singular], lämäämäisillämme [first-person, plural, possessive], lämäämäisilläsi [possessive, second-person, singular], lämäämäisillänne [plural, possessive, second-person], lämäämäisillään [possessive, third-person], lämäämäisillänsä [possessive, third-person]
  1. (ice hockey) To do a slap shot. Tags: colloquial Categories (topical): Ice hockey Related terms: lämäri
    Sense id: en-lämätä-fi-verb-NXtAOk3r Categories (other): Finnish back-formations, Finnish entries with incorrect language header Topics: hobbies, ice-hockey, lifestyle, skating, sports

Download JSONL data for lämätä meaning in Finnish (22.9kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "lämäri"
      },
      "expansion": "Back-formation from lämäri",
      "name": "back-formation"
    }
  ],
  "etymology_text": "Back-formation from lämäri.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "73/salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "lämään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäätte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäävät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämätä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäsit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäsimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäsitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäsivät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäisivät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättäisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämättäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätköön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön lämätkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätkäämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme lämätkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätkää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää lämätkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätkööt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt lämätkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättäköön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön lämättäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lämänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lämänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lämänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lämänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännevät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lämänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättäneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämättäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäävä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättävä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätäkseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätäksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätäksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätäksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätäkseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätäksensä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättäessä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessäni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessäsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessänsä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämätön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäten",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämässä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämästä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämällä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämättä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättämän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämääminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämäisilläni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämäisillämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämäisilläsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämäisillänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämäisillään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämäisillänsä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "lämätä",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "lämätä",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "läm",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-conj-salata"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish back-formations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Ice hockey",
          "orig": "fi:Ice hockey",
          "parents": [
            "Hockey",
            "Winter sports",
            "Sports",
            "Winter activities",
            "Human activity",
            "Winter",
            "Human behaviour",
            "Seasons",
            "Human",
            "Nature",
            "Periodic occurrences",
            "All topics",
            "Time",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "To do a slap shot."
      ],
      "id": "en-lämätä-fi-verb-NXtAOk3r",
      "links": [
        [
          "ice hockey",
          "ice hockey"
        ],
        [
          "slap shot",
          "slap shot"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(ice hockey) To do a slap shot."
      ],
      "related": [
        {
          "word": "lämäri"
        }
      ],
      "tags": [
        "colloquial"
      ],
      "topics": [
        "hobbies",
        "ice-hockey",
        "lifestyle",
        "skating",
        "sports"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈlæmætæˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlæmæt̪æ(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-æmætæ"
    }
  ],
  "word": "lämätä"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "lämäri"
      },
      "expansion": "Back-formation from lämäri",
      "name": "back-formation"
    }
  ],
  "etymology_text": "Back-formation from lämäri.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "73/salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "lämään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäätte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäävät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämätä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäsit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäsimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäsitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäsivät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäisivät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lämäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättäisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämättäisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä lämää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätköön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön lämätkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätkäämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme lämätkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätkää",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää lämätkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätkööt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt lämätkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättäköön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön lämättäkö",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en lämänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et lämänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme lämänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette lämänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännevät",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät lämänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene lämänneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättäneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei lämättäne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäävä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättävä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätäkseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätäksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätäksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätäksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätäkseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätäksensä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lämännyt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätty",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättäessä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessäni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessäsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämätessänsä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämätön",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäten",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämässä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämästä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämällä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämättä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämättämän",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämääminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-salata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämäisilläni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämäisillämme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämäisilläsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämäisillänne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämäisillään",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lämäämäisillänsä",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "lämätä",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "lämätä",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "läm",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "ä"
      },
      "name": "fi-conj-salata"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "word": "lämäri"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 3-syllable words",
        "Finnish back-formations",
        "Finnish colloquialisms",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish salata-type verbs",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish verbs",
        "Rhymes:Finnish/æmætæ",
        "Rhymes:Finnish/æmætæ/3 syllables",
        "fi:Ice hockey"
      ],
      "glosses": [
        "To do a slap shot."
      ],
      "links": [
        [
          "ice hockey",
          "ice hockey"
        ],
        [
          "slap shot",
          "slap shot"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(ice hockey) To do a slap shot."
      ],
      "tags": [
        "colloquial"
      ],
      "topics": [
        "hobbies",
        "ice-hockey",
        "lifestyle",
        "skating",
        "sports"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈlæmætæˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlæmæt̪æ(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-æmætæ"
    }
  ],
  "word": "lämätä"
}
{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: lämätä/Finnish '5th' base_tags=set()",
  "path": [
    "lämätä"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "verb",
  "title": "lämätä",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.