See lähi-itäläinen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Lähi-itä",
"3": "-lainen",
"alt2": "-läinen",
"id2": "demonym",
"t1": "the Middle East"
},
"expansion": "Lähi-itä (“the Middle East”) + -läinen",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From Lähi-itä (“the Middle East”) + -läinen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "lähi-itäläinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "lähi-itäläinen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "lähi-itäläinen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lähi-itäläi",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -lainen (demonym)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Middle Easterner"
],
"id": "en-lähi-itäläinen-fi-noun-lVyWCyHg",
"links": [
[
"Middle Easterner",
"Middle Easterner"
]
],
"related": [
{
"word": "itäläinen"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlæhiˌ(ʔ)itælæi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈlæɦiˌ(ʔ)it̪æˌlæi̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-æinen"
}
],
"word": "lähi-itäläinen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Lähi-itä",
"3": "-lainen",
"alt2": "-läinen",
"id2": "demonym",
"t1": "the Middle East"
},
"expansion": "Lähi-itä (“the Middle East”) + -läinen",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "From Lähi-itä (“the Middle East”) + -läinen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "lähi-itäläinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläiseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "lähi-itäläisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "lähi-itäläinen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "lähi-itäläinen",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "lähi-itäläi",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "itäläinen"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -lainen (demonym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/æinen",
"Rhymes:Finnish/æinen/6 syllables"
],
"glosses": [
"Middle Easterner"
],
"links": [
[
"Middle Easterner",
"Middle Easterner"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈlæhiˌ(ʔ)itælæi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈlæɦiˌ(ʔ)it̪æˌlæi̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-æinen"
}
],
"word": "lähi-itäläinen"
}
Download raw JSONL data for lähi-itäläinen meaning in Finnish (22.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.