See kyyryselkä in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kyyry", "3": "selkä" }, "expansion": "kyyry + selkä", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kyyry + selkä", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "k-∅ gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10*D/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kyyryselkä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselät", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselät", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselän", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselät", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselän", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kyyryselkää", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselässä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselästä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkään", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselältä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryseliltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselälle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryseläksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryseliksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryselättä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "k-∅ gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10*D/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kyyryselkääni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselässäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselästäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkääni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselälläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselältäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryseliltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselälleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryseläkseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryselikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryselättäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kyyryselkääsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselässäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselästäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkääsi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselälläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselältäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryseliltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryseläksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryseliksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryselättäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kyyryselkäämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselässämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselästämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäämme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselältämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryseliltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryseläksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryseliksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryselättämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kyyryselkäänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselässänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselästänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäänne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselältänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryseliltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryseläksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryseliksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryselättänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kyyryselkäänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselässään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselässänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselästään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselästänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäänsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselällänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselältään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselältänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryseliltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryseliltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselälleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselällensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryseläkseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryseläksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryselikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryseliksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryselättään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselättänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kyyryselkä", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kyyryselkä", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kyyrysel", "2": "k", "3": "", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "kyyryselkäinen" } ], "glosses": [ "hunchback" ], "id": "en-kyyryselkä-fi-noun-RBrY7wEx", "links": [ [ "hunchback", "hunchback" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkyːryˌselkæ/" }, { "ipa": "[ˈk̟yːryˌs̠e̞lk̟æ]" }, { "rhymes": "-elkæ" } ], "word": "kyyryselkä" }
{ "derived": [ { "word": "kyyryselkäinen" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kyyry", "3": "selkä" }, "expansion": "kyyry + selkä", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kyyry + selkä", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "k-∅ gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10*D/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kyyryselkä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselät", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselät", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselän", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselät", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselän", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kyyryselkää", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselässä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselästä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkään", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselältä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryseliltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselälle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryseläksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryseliksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryselättä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "k-∅ gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10*D/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kyyryselkääni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselässäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselästäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkääni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselälläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselältäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryseliltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselälleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryseläkseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryselikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryselättäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäsi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kyyryselkääsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselässäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselästäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkääsi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselälläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselältäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryseliltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryseläksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryseliksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryselättäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkämme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kyyryselkäämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselässämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselästämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäämme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselältämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryseliltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryseläksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryseliksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryselättämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kyyryselkäänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselässänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselästänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäänne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselältänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryseliltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryseläksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryseliksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryselättänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kyyryselkäänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselässään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselässänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselästään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselästänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkäänsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselällään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselällänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselältään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselältänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kyyryseliltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryseliltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselälleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselällensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkänään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkänänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kyyryseläkseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryseläksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kyyryselikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryseliksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kyyryselättään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselättänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kyyryselittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kyyryselittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kyyryselkineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kyyryselkinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kyyryselkä", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kyyryselkä", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kyyrysel", "2": "k", "3": "", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/elkæ", "Rhymes:Finnish/elkæ/4 syllables" ], "glosses": [ "hunchback" ], "links": [ [ "hunchback", "hunchback" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkyːryˌselkæ/" }, { "ipa": "[ˈk̟yːryˌs̠e̞lk̟æ]" }, { "rhymes": "-elkæ" } ], "word": "kyyryselkä" }
Download raw JSONL data for kyyryselkä meaning in Finnish (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.