See kuru in All languages combined, or Wiktionary
{ "derived": [ { "_dis1": "0 0", "word": "tunturikuru" } ], "etymology_number": 1, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "gorge" }, "expansion": "", "name": "etymid" }, { "args": { "1": "fi", "2": "urj-fin-pro", "3": "*kuru" }, "expansion": "Proto-Finnic *kuru", "name": "inh" }, { "args": { "1": "et", "2": "kuru" }, "expansion": "Estonian kuru", "name": "cog" }, { "args": { "1": "fi", "2": "fiu-pro", "3": "*kure" }, "expansion": "Proto-Finno-Ugric *kure", "name": "der" }, { "args": { "1": "kpv", "2": "кыр" }, "expansion": "Komi-Zyrian кыр (kyr)", "name": "cog" }, { "args": { "1": "mhr", "2": "курык" }, "expansion": "Eastern Mari курык (kuryk)", "name": "cog" }, { "args": { "1": "kca-eas", "2": "кор" }, "expansion": "Eastern Khanty кор (kor)", "name": "cog" } ], "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuru (compare Estonian kuru), from Proto-Finno-Ugric *kure (compare Komi-Zyrian кыр (kyr), Eastern Mari курык (kuryk), Eastern Khanty кор (kor)).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kuru", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuru", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuruja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuruissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuruista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuruihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuruilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuruilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuruille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuruna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuruina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kurutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kuruin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kurujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuruissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuruistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuruihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuruillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuruiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuruilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuruinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kurukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuruineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kurujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuruissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuruistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuruihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuruillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuruiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuruillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuruinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuruinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kurujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuruissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuruistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuruihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuruillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuruiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuruillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuruinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuruinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kurujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuruissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuruistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuruihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuruillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuruiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuruillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuruinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuruinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuruansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kurujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kurussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuruissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuruissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kurustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuruistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuruihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kurullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuruillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuruillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kurultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuruiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuruiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kurullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuruilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuruillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kurunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuruinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kurukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kuruittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuruineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kuruinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kuru", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kuru", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kur", "2": "", "3": "", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Geography", "orig": "fi:Geography", "parents": [ "Earth sciences", "Sciences", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" }, { "_dis": "80 5 15", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "84 5 11", "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "28 4 4 1 1 2 3 28 2 3 1 5 3 0 0 0 0 3 3 9", "kind": "other", "name": "Pages with 25 entries", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "23 2 2 1 1 1 1 22 1 2 1 2 1 2 2 25 0 0 0 0 0 2 1 9", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "ravine, flume, gulch, gorge (narrow V-shaped valley, often with water running through)" ], "id": "en-kuru-fi-noun-J95FlZDQ", "links": [ [ "geography", "geography" ], [ "ravine", "ravine" ], [ "flume", "flume" ], [ "gulch", "gulch" ], [ "gorge", "gorge" ] ], "raw_glosses": [ "(geography) ravine, flume, gulch, gorge (narrow V-shaped valley, often with water running through)" ], "topics": [ "geography", "natural-sciences" ] }, { "glosses": [ "canyon" ], "id": "en-kuru-fi-noun-~yqKOYfv", "links": [ [ "canyon", "canyon" ] ], "synonyms": [ { "word": "kanjoni" }, { "word": "rotko" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkuru/" }, { "ipa": "[ˈkuru]" }, { "rhymes": "-uru" } ], "word": "kuru" } { "etymology_number": 2, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "en", "3": "kuru" }, "expansion": "English kuru", "name": "der" }, { "args": { "1": "fi", "2": "for", "3": "kúru", "4": "", "5": "trembling, shivering; kuru" }, "expansion": "Fore kúru (“trembling, shivering; kuru”)", "name": "der" } ], "etymology_text": "From English kuru, from Fore kúru (“trembling, shivering; kuru”).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kuru", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuru", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuruna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kurutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kurukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuruansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kurussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kurustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kurullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kurultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kurullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kurunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kurukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kuru", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kuru", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kur", "2": "", "3": "", "4": "u", "5": "a", "n": "sg" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Diseases", "orig": "fi:Diseases", "parents": [ "Disease", "Health", "Body", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" } ], "glosses": [ "kuru" ], "id": "en-kuru-fi-noun-gnQrVGkj", "links": [ [ "pathology", "pathology" ], [ "kuru", "#English" ] ], "raw_glosses": [ "(pathology) kuru" ], "related": [ { "word": "kare" }, { "word": "kuri" }, { "word": "kuurna" } ], "topics": [ "medicine", "pathology", "sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkuru/" }, { "ipa": "[ˈkuru]" }, { "rhymes": "-uru" } ], "word": "kuru" }
{ "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms derived from English", "Finnish terms derived from Fore", "Finnish terms derived from Proto-Finnic", "Finnish terms derived from Proto-Finno-Ugric", "Finnish terms inherited from Proto-Finnic", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish uncountable nouns", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 25 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uru", "Rhymes:Finnish/uru/2 syllables" ], "derived": [ { "word": "tunturikuru" } ], "etymology_number": 1, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "gorge" }, "expansion": "", "name": "etymid" }, { "args": { "1": "fi", "2": "urj-fin-pro", "3": "*kuru" }, "expansion": "Proto-Finnic *kuru", "name": "inh" }, { "args": { "1": "et", "2": "kuru" }, "expansion": "Estonian kuru", "name": "cog" }, { "args": { "1": "fi", "2": "fiu-pro", "3": "*kure" }, "expansion": "Proto-Finno-Ugric *kure", "name": "der" }, { "args": { "1": "kpv", "2": "кыр" }, "expansion": "Komi-Zyrian кыр (kyr)", "name": "cog" }, { "args": { "1": "mhr", "2": "курык" }, "expansion": "Eastern Mari курык (kuryk)", "name": "cog" }, { "args": { "1": "kca-eas", "2": "кор" }, "expansion": "Eastern Khanty кор (kor)", "name": "cog" } ], "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuru (compare Estonian kuru), from Proto-Finno-Ugric *kure (compare Komi-Zyrian кыр (kyr), Eastern Mari курык (kuryk), Eastern Khanty кор (kor)).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kuru", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuru", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuruja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuruissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuruista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuruihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuruilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuruilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuruille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuruna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuruina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kurutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kuruin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kurujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuruissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuruistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuruihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuruillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuruiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuruilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuruinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kurukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuruineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kurujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuruissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuruistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuruihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuruillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuruiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuruillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuruinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuruinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kurujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuruissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuruistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuruihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuruillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuruiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuruillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuruinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuruinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kurujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuruissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuruistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuruihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuruillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuruiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuruillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuruinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuruinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kurujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuruansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kurujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kurussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuruissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuruissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kurustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuruistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuruihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kurullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuruillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuruillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kurultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuruiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuruiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kurullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuruilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuruillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kurunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuruinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kurukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kuruittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuruineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kuruinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kuru", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kuru", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kur", "2": "", "3": "", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "fi:Geography" ], "glosses": [ "ravine, flume, gulch, gorge (narrow V-shaped valley, often with water running through)" ], "links": [ [ "geography", "geography" ], [ "ravine", "ravine" ], [ "flume", "flume" ], [ "gulch", "gulch" ], [ "gorge", "gorge" ] ], "raw_glosses": [ "(geography) ravine, flume, gulch, gorge (narrow V-shaped valley, often with water running through)" ], "topics": [ "geography", "natural-sciences" ] }, { "glosses": [ "canyon" ], "links": [ [ "canyon", "canyon" ] ], "synonyms": [ { "word": "kanjoni" }, { "word": "rotko" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkuru/" }, { "ipa": "[ˈkuru]" }, { "rhymes": "-uru" } ], "word": "kuru" } { "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms derived from English", "Finnish terms derived from Fore", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish uncountable nouns", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 25 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uru", "Rhymes:Finnish/uru/2 syllables" ], "etymology_number": 2, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "en", "3": "kuru" }, "expansion": "English kuru", "name": "der" }, { "args": { "1": "fi", "2": "for", "3": "kúru", "4": "", "5": "trembling, shivering; kuru" }, "expansion": "Fore kúru (“trembling, shivering; kuru”)", "name": "der" } ], "etymology_text": "From English kuru, from Fore kúru (“trembling, shivering; kuru”).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kuru", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuru", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuruna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kurutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kurukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuruksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kurunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuruaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuruansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kurussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kurussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kurustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kurustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuruunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kurullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kurullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kurultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kurultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kurulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kurullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kurunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kurunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kurukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuruksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuruttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuruttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kuru", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kuru", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kur", "2": "", "3": "", "4": "u", "5": "a", "n": "sg" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "related": [ { "word": "kare" }, { "word": "kuri" }, { "word": "kuurna" } ], "senses": [ { "categories": [ "fi:Diseases" ], "glosses": [ "kuru" ], "links": [ [ "pathology", "pathology" ], [ "kuru", "#English" ] ], "raw_glosses": [ "(pathology) kuru" ], "topics": [ "medicine", "pathology", "sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkuru/" }, { "ipa": "[ˈkuru]" }, { "rhymes": "-uru" } ], "word": "kuru" }
Download raw JSONL data for kuru meaning in Finnish (38.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.