See kulkukelpoisuus in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kulkukelpoinen", "3": "-uus" }, "expansion": "kulkukelpoinen + -uus", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kulkukelpoinen + -uus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kulkukelpoisuus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuden", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kulkukelpoisuus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kulkukelpoisuus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kulkukelpoisuu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kalleus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kalleus-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -uus", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "passability, negotiability" ], "id": "en-kulkukelpoisuus-fi-noun-GJSwKnQH", "links": [ [ "passability", "passability" ], [ "negotiability", "negotiability" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkulkuˌkelpoi̯suːs/" }, { "ipa": "[ˈkulkuˌk̟e̞lpo̞i̯s̠uːs̠]" }, { "rhymes": "-elpoisuːs" } ], "word": "kulkukelpoisuus" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kulkukelpoinen", "3": "-uus" }, "expansion": "kulkukelpoinen + -uus", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kulkukelpoinen + -uus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kulkukelpoisuus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuden", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuteensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuutenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuudettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kulkukelpoisuuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kulkukelpoisuus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kulkukelpoisuus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kulkukelpoisuu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kalleus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kalleus-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -uus", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/elpoisuːs", "Rhymes:Finnish/elpoisuːs/5 syllables" ], "glosses": [ "passability, negotiability" ], "links": [ [ "passability", "passability" ], [ "negotiability", "negotiability" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkulkuˌkelpoi̯suːs/" }, { "ipa": "[ˈkulkuˌk̟e̞lpo̞i̯s̠uːs̠]" }, { "rhymes": "-elpoisuːs" } ], "word": "kulkukelpoisuus" }
Download raw JSONL data for kulkukelpoisuus meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.