See kulkukehä in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kulku", "3": "kehä" }, "expansion": "kulku + kehä", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kulku + kehä", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kulkukehä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehät", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehät", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehän", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehät", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehän", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kulkukehää", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehässä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehästä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehään", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehältä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehälle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehättä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kulkukehääni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehässäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehästäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehääni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehälläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehältäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehälleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäkseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehättäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kulkukehääsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehässäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehästäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehääsi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehälläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehältäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehättäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kulkukehäämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehässämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehästämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäämme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehältämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehättämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kulkukehäänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehässänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehästänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäänne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehältänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehättänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kulkukehäänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehässään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehässänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehästään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehästänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäänsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehällänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehältään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehältänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehälleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehällensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäkseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehäksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehättään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehättänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kulkukehä", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kulkukehä", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kulkukeh", "2": "", "3": "", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "tread (the part of a wheel that is making contact with another surface, e.g. the ground or a rail)" ], "id": "en-kulkukehä-fi-noun-czuKDuwO", "links": [ [ "tread", "tread" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkulkuˌkehæ/" }, { "ipa": "[ˈkulkuˌk̟e̞ɦæ]" }, { "rhymes": "-ehæ" } ], "word": "kulkukehä" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kulku", "3": "kehä" }, "expansion": "kulku + kehä", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kulku + kehä", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kulkukehä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehät", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehät", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehän", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehät", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehän", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kulkukehää", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehässä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehästä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehään", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehältä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehälle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehättä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kulkukehääni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehässäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehästäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehääni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehälläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehältäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehälleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäkseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehättäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäsi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kulkukehääsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehässäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehästäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehääsi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehälläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehältäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehättäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehämme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kulkukehäämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehässämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehästämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäämme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehältämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehättämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kulkukehäänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehässänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehästänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäänne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehältänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehättänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kulkukehäänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehässään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehässänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehästään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehästänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäänsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehällään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehällänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehältään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehältänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehälleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehällensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehänään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehänänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehäkseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehäksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kulkukehikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kulkukehättään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehättänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kulkukehittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kulkukehittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kulkukehineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kulkukehinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kulkukehä", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kulkukehä", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kulkukeh", "2": "", "3": "", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ehæ", "Rhymes:Finnish/ehæ/4 syllables" ], "glosses": [ "tread (the part of a wheel that is making contact with another surface, e.g. the ground or a rail)" ], "links": [ [ "tread", "tread" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkulkuˌkehæ/" }, { "ipa": "[ˈkulkuˌk̟e̞ɦæ]" }, { "rhymes": "-ehæ" } ], "word": "kulkukehä" }
Download raw JSONL data for kulkukehä meaning in Finnish (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.