See kuilu-uuni in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kuilu", "3": "uuni" }, "expansion": "kuilu + uuni", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kuilu + uuni", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kuilu-uuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uunitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uunittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuniesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uunittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuniemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uunittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uunittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuniensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuniansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuniltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuniksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uunittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kuilu-uuni", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kuilu-uuni", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kuilu-uun", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "shaft furnace" ], "id": "en-kuilu-uuni-fi-noun-igRcqgDJ", "links": [ [ "shaft furnace", "shaft furnace" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkui̯luˌ(ʔ)uːni/" }, { "ipa": "[ˈkui̯luˌ(ʔ)uːni]" }, { "rhymes": "-uːni" } ], "word": "kuilu-uuni" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kuilu", "3": "uuni" }, "expansion": "kuilu + uuni", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kuilu + uuni", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kuilu-uuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uunitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uunittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuniesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uunittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuniemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uunittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uunittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuniensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuniansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuniltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuniltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuninaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuninansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uunikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuniksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uuneiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuilu-uunittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uunittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuilu-uuneineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kuilu-uuneinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kuilu-uuni", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kuilu-uuni", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kuilu-uun", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uːni", "Rhymes:Finnish/uːni/4 syllables" ], "glosses": [ "shaft furnace" ], "links": [ [ "shaft furnace", "shaft furnace" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkui̯luˌ(ʔ)uːni/" }, { "ipa": "[ˈkui̯luˌ(ʔ)uːni]" }, { "rhymes": "-uːni" } ], "word": "kuilu-uuni" }
Download raw JSONL data for kuilu-uuni meaning in Finnish (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.