See kuhmura in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kuhmu", "3": "ra" }, "expansion": "kuhmu + -ra", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "kuhmu + -ra", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kuhmura", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmura", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuran", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmurat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuran", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kuhmuraa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuralla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuralta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuralle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmuratta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kuhmuraani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuralleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmurattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kuhmuraasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmurattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kuhmuraamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmurattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kuhmuraanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmurattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kuhmuraansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmurassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmurallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuraltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuralleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuranansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuraksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmurattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmurattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kuhmura", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kuhmura", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kuhmur", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kulkija" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kulkija-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -ra", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "kuhmurainen" } ], "glosses": [ "bump (swelling or round protuberance)" ], "id": "en-kuhmura-fi-noun-QtcvXvKh", "links": [ [ "bump", "bump" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkuhmurɑ/" }, { "ipa": "[ˈkuxmurɑ̝]" }, { "rhymes": "-uhmurɑ" } ], "word": "kuhmura" }
{ "derived": [ { "word": "kuhmurainen" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kuhmu", "3": "ra" }, "expansion": "kuhmu + -ra", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "kuhmu + -ra", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kuhmura", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmura", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuran", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmurat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuran", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kuhmuraa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuralla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuralta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuralle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmuratta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kuhmuraani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuralleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmurattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kuhmuraasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmurattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuramme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kuhmuraamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmurattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kuhmuraanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmurattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuransa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kuhmuraansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmurassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kuhmurallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmurallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuraltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuraltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuralleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmurallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuranaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuranansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kuhmurakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuraksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmuroiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kuhmurattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmurattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kuhmuroineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kuhmuroinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kuhmura", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kuhmura", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kuhmur", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kulkija" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kulkija-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -ra", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uhmurɑ", "Rhymes:Finnish/uhmurɑ/3 syllables" ], "glosses": [ "bump (swelling or round protuberance)" ], "links": [ [ "bump", "bump" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkuhmurɑ/" }, { "ipa": "[ˈkuxmurɑ̝]" }, { "rhymes": "-uhmurɑ" } ], "word": "kuhmura" }
Download raw JSONL data for kuhmura meaning in Finnish (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.