See kromatografia in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "en", "2": "chromatography" }, "expansion": "English chromatography", "name": "cog" }, { "args": { "1": "fi", "2": "-grafia" }, "expansion": "-grafia", "name": "af" } ], "etymology_text": "Internationalism (see English chromatography). Contains the suffix -grafia.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kromatografia", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografia", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografian", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografian", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kromatografiaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kromatografialla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografialta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografialle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografioiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografiatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kromatografiaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografialtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografialleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografianani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografioikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografiattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kromatografiaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografialtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografianasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografioiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografiattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kromatografiaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografialtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografianamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografioiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografiattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kromatografiaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografialtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografioiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografiattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kromatografiaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografioistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografialtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografialtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografioiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografialleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografioillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografianaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografianansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografiaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografioikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografioiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografiattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kromatografioinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kromatografia", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kromatografia", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kromatografi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kulkija" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish internationalisms", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kulkija-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -grafia", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 2 entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "adsorptiokromatografia" }, { "word": "ionikromatografia" }, { "word": "ioninvaihtokromatografia" }, { "word": "kaasukromatografia" }, { "word": "kaasu-nestekromatografia" }, { "word": "nestekromatografia" }, { "word": "ohutkerroskromatografia" }, { "word": "ohutlevykromatografia" }, { "word": "pylväskromatografia" } ], "glosses": [ "chromatography" ], "id": "en-kromatografia-fi-noun-88NnL~Yb", "links": [ [ "chromatography", "chromatography" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkromɑtoˌɡrɑfiɑ/" }, { "ipa": "[ˈkro̞mɑ̝t̪o̞ˌɡrɑ̝fiɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑfiɑ" } ], "word": "kromatografia" }
{ "derived": [ { "word": "adsorptiokromatografia" }, { "word": "ionikromatografia" }, { "word": "ioninvaihtokromatografia" }, { "word": "kaasukromatografia" }, { "word": "kaasu-nestekromatografia" }, { "word": "nestekromatografia" }, { "word": "ohutkerroskromatografia" }, { "word": "ohutlevykromatografia" }, { "word": "pylväskromatografia" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "en", "2": "chromatography" }, "expansion": "English chromatography", "name": "cog" }, { "args": { "1": "fi", "2": "-grafia" }, "expansion": "-grafia", "name": "af" } ], "etymology_text": "Internationalism (see English chromatography). Contains the suffix -grafia.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kromatografia", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografia", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografian", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografian", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kromatografiaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kromatografialla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografialta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografialle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografioiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografiatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kromatografiaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografialtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografialleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografianani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografioikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografiattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kromatografiaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografialtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografianasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografioiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografiattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kromatografiaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografialtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografianamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografioiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografiattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografianne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kromatografiaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografialtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografioiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografiattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kromatografiaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografioistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kromatografiallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografialtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografialtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografioiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kromatografialleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografiallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografioillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kromatografianaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografianansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kromatografiakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografiaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kromatografioikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografioiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kromatografiattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografiattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kromatografioittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kromatografioittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kromatografioineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kromatografioinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kromatografia", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kromatografia", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kromatografi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kulkija" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish internationalisms", "Finnish kulkija-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -grafia", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 2 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑfiɑ", "Rhymes:Finnish/ɑfiɑ/6 syllables" ], "glosses": [ "chromatography" ], "links": [ [ "chromatography", "chromatography" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkromɑtoˌɡrɑfiɑ/" }, { "ipa": "[ˈkro̞mɑ̝t̪o̞ˌɡrɑ̝fiɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑfiɑ" } ], "word": "kromatografia" }
Download raw JSONL data for kromatografia meaning in Finnish (22.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.