See koulutushaara in All languages combined, or Wiktionary
{ "derived": [ { "_dis1": "0 0", "word": "koulutushaarajakso" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "koulutus", "3": "haara" }, "expansion": "koulutus + haara", "name": "affix" } ], "etymology_text": "koulutus + haara", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "koulutushaara", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaara", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaran", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaran", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "koulutushaaraa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaralla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaralta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaralle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaratta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "koulutushaaraani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaralleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaarattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "koulutushaaraasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaarattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "koulutushaaraamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaarattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "koulutushaaraanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaarattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "koulutushaaraansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaraltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaralleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaranansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaraksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaarattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "koulutushaara", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "koulutushaara", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "koulutushaar", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "glosses": [ "line of education" ], "id": "en-koulutushaara-fi-noun-cSmB9v3N", "links": [ [ "line", "line" ], [ "education", "education" ] ] }, { "categories": [ { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Military", "orig": "fi:Military", "parents": [ "Society", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" }, { "_dis": "10 90", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "20 80", "kind": "other", "name": "Finnish kala-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "13 87", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "8 92", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "training branch" ], "id": "en-koulutushaara-fi-noun-JcB3zHEL", "links": [ [ "military", "military" ], [ "training", "training" ], [ "branch", "branch" ] ], "raw_glosses": [ "(military) training branch" ], "topics": [ "government", "military", "politics", "war" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkou̯lutusˌhɑːrɑ/" }, { "ipa": "[ˈko̞u̯lut̪us̠ˌhɑ̝ːrɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑːrɑ" } ], "word": "koulutushaara" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kala-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑːrɑ", "Rhymes:Finnish/ɑːrɑ/5 syllables" ], "derived": [ { "word": "koulutushaarajakso" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "koulutus", "3": "haara" }, "expansion": "koulutus + haara", "name": "affix" } ], "etymology_text": "koulutus + haara", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "koulutushaara", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaara", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaran", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaran", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "koulutushaaraa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaralla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaralta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaralle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaratta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "9/kala", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "koulutushaaraani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaralleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaarattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "koulutushaaraasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaarattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaramme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "koulutushaaraamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaarattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "koulutushaaraanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaarattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kala", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaransa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "koulutushaaraansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaraltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaraltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaralleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaranaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaranansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaarakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaraksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaaroiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "koulutushaarattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaarattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "koulutushaaroineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "koulutushaaroinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "koulutushaara", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "koulutushaara", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "koulutushaar", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-kala" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "glosses": [ "line of education" ], "links": [ [ "line", "line" ], [ "education", "education" ] ] }, { "categories": [ "fi:Military" ], "glosses": [ "training branch" ], "links": [ [ "military", "military" ], [ "training", "training" ], [ "branch", "branch" ] ], "raw_glosses": [ "(military) training branch" ], "topics": [ "government", "military", "politics", "war" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkou̯lutusˌhɑːrɑ/" }, { "ipa": "[ˈko̞u̯lut̪us̠ˌhɑ̝ːrɑ̝]" }, { "rhymes": "-ɑːrɑ" } ], "word": "koulutushaara" }
Download raw JSONL data for koulutushaara meaning in Finnish (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.