See korkkimatto in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "korkki", "3": "matto" }, "expansion": "korkki + matto", "name": "affix" } ], "etymology_text": "korkki + matto", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "korkkimatto", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatto", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimaton", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimaton", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "korkkimatto", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "korkkimatto", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "korkkima", "2": "tt", "3": "t", "4": "o", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "linoleum flooring, cork flooring" ], "id": "en-korkkimatto-fi-noun-5-XDqiol", "links": [ [ "linoleum", "linoleum" ], [ "flooring", "flooring" ], [ "cork", "cork" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkorkːiˌmɑtːo/" }, { "ipa": "[ˈko̞rkːiˌmɑ̝t̪ːo̞]" }, { "rhymes": "-ɑtːo" } ], "word": "korkkimatto" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "korkki", "3": "matto" }, "expansion": "korkki + matto", "name": "affix" } ], "etymology_text": "korkki + matto", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "korkkimatto", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatto", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimaton", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimaton", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkkimatottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkkimatoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "korkkimatoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkkimattoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "korkkimattoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "korkkimatto", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "korkkimatto", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "korkkima", "2": "tt", "3": "t", "4": "o", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑtːo", "Rhymes:Finnish/ɑtːo/4 syllables" ], "glosses": [ "linoleum flooring, cork flooring" ], "links": [ [ "linoleum", "linoleum" ], [ "flooring", "flooring" ], [ "cork", "cork" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkorkːiˌmɑtːo/" }, { "ipa": "[ˈko̞rkːiˌmɑ̝t̪ːo̞]" }, { "rhymes": "-ɑtːo" } ], "word": "korkkimatto" }
Download raw JSONL data for korkkimatto meaning in Finnish (20.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.