See korkein in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_number": 1, "etymology_text": "Forms of korkea (“high”).", "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "adjective form" }, "expansion": "korkein", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "29 7 35 29", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "44 12 44", "kind": "other", "name": "Finnish sisin-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "form_of": [ { "word": "korkea" } ], "glosses": [ "instructive plural of korkea" ], "id": "en-korkein-fi-adj-E4baEEi2", "links": [ [ "korkea", "korkea#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "instructive", "plural" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkorkei̯n/" }, { "ipa": "[ˈko̞rk̟e̞i̯n]" }, { "rhymes": "-orkein" } ], "word": "korkein" } { "etymology_number": 1, "etymology_text": "Forms of korkea (“high”).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mp-mm gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "36*H/sisin", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "korkein", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkein", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimman", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimman", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeinten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "korkeinta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mp-mm gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "36*H/sisin", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeinteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "korkeintani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeintesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "korkeintasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeintemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "korkeintamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeintenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "korkeintanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeintensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "korkeintaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeintansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "superlative adjective" }, "expansion": "korkein", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "korke", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-sisin" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "44 12 44", "kind": "other", "name": "Finnish sisin-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "superlative degree of korkea", "highest" ], "id": "en-korkein-fi-adj-xt-2WGxU", "links": [ [ "korkea", "korkea#Finnish" ], [ "highest", "highest" ] ] }, { "categories": [ { "_dis": "29 7 35 29", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "44 12 44", "kind": "other", "name": "Finnish sisin-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "20 7 50 23", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "16 3 64 18", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "examples": [ { "text": "Neuvostoliiton korkein neuvosto = the Supreme Soviet of the USSR" }, { "text": "korkein oikeus = supreme court" } ], "glosses": [ "superlative degree of korkea", "supreme" ], "id": "en-korkein-fi-adj-KcWbeXXP", "links": [ [ "korkea", "korkea#Finnish" ], [ "supreme", "supreme" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkorkei̯n/" }, { "ipa": "[ˈko̞rk̟e̞i̯n]" }, { "rhymes": "-orkein" } ], "word": "korkein" } { "etymology_number": 2, "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "noun form" }, "expansion": "korkein", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "29 7 35 29", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" } ], "form_of": [ { "word": "korkki" } ], "glosses": [ "instructive plural of korkki" ], "id": "en-korkein-fi-noun-ES4CBa4C", "links": [ [ "korkki", "korkki#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "instructive", "plural" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkorkei̯n/" }, { "ipa": "[ˈko̞rk̟e̞i̯n]" }, { "rhymes": "-orkein" } ], "word": "korkein" }
{ "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish adjective forms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish noun forms", "Finnish sisin-type nominals", "Finnish superlative adjectives", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/orkein", "Rhymes:Finnish/orkein/2 syllables" ], "etymology_number": 1, "etymology_text": "Forms of korkea (“high”).", "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "adjective form" }, "expansion": "korkein", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "korkea" } ], "glosses": [ "instructive plural of korkea" ], "links": [ [ "korkea", "korkea#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "instructive", "plural" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkorkei̯n/" }, { "ipa": "[ˈko̞rk̟e̞i̯n]" }, { "rhymes": "-orkein" } ], "word": "korkein" } { "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish adjective forms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish noun forms", "Finnish sisin-type nominals", "Finnish superlative adjectives", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/orkein", "Rhymes:Finnish/orkein/2 syllables" ], "etymology_number": 1, "etymology_text": "Forms of korkea (“high”).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mp-mm gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "36*H/sisin", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "korkein", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkein", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimman", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimman", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeinten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "korkeinta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "mp-mm gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "36*H/sisin", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeinteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "korkeintani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeintesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "korkeintasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeintemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "korkeintamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeintenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "korkeintanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-sisin", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeintensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "korkeintaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeintansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "korkeimmilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimmillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "korkeimpinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimpinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "korkeimmikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "korkeimmattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "korkeimmittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "korkeimmittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "korkeimpineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "korkeimpinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "superlative adjective" }, "expansion": "korkein", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "korke", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-sisin" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ "Finnish superlative adjectives" ], "glosses": [ "superlative degree of korkea", "highest" ], "links": [ [ "korkea", "korkea#Finnish" ], [ "highest", "highest" ] ] }, { "categories": [ "Finnish superlative adjectives" ], "examples": [ { "text": "Neuvostoliiton korkein neuvosto = the Supreme Soviet of the USSR" }, { "text": "korkein oikeus = supreme court" } ], "glosses": [ "superlative degree of korkea", "supreme" ], "links": [ [ "korkea", "korkea#Finnish" ], [ "supreme", "supreme" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkorkei̯n/" }, { "ipa": "[ˈko̞rk̟e̞i̯n]" }, { "rhymes": "-orkein" } ], "word": "korkein" } { "categories": [ "Finnish 2-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish noun forms", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/orkein", "Rhymes:Finnish/orkein/2 syllables" ], "etymology_number": 2, "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "noun form" }, "expansion": "korkein", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "korkki" } ], "glosses": [ "instructive plural of korkki" ], "links": [ [ "korkki", "korkki#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "instructive", "plural" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkorkei̯n/" }, { "ipa": "[ˈko̞rk̟e̞i̯n]" }, { "rhymes": "-orkein" } ], "word": "korkein" }
Download raw JSONL data for korkein meaning in Finnish (23.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.