See kommentoija in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kommentoida", "3": "-ja" }, "expansion": "kommentoida + -ja", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kommentoida + -ja", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kommentoija", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoija", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kommentoijaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kommentoijaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kommentoijaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kommentoijaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kommentoijaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kommentoijaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kommentoija", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kommentoija", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kommentoij", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -ja", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "commenter" ], "id": "en-kommentoija-fi-noun-CyZqE08N", "links": [ [ "commenter", "commenter" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkomːentoi̯jɑ/" }, { "ipa": "[ˈko̞mːe̞n̪ˌt̪o̞i̯j(ː)ɑ̝]" }, { "rhymes": "-oijɑ" } ], "word": "kommentoija" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kommentoida", "3": "-ja" }, "expansion": "kommentoida + -ja", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kommentoida + -ja", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kommentoija", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoija", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kommentoijaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kommentoijaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kommentoijaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kommentoijaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kommentoijaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kommentoijaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kommentoijikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kommentoijattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kommentoijittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kommentoijittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kommentoijineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kommentoijinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kommentoija", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kommentoija", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kommentoij", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -ja", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oijɑ", "Rhymes:Finnish/oijɑ/4 syllables" ], "glosses": [ "commenter" ], "links": [ [ "commenter", "commenter" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkomːentoi̯jɑ/" }, { "ipa": "[ˈko̞mːe̞n̪ˌt̪o̞i̯j(ː)ɑ̝]" }, { "rhymes": "-oijɑ" } ], "word": "kommentoija" }
Download raw JSONL data for kommentoija meaning in Finnish (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.