"koko" meaning in Finnish

See koko in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ˈkoko/, [ˈko̞ko̞]
Rhymes: -oko Etymology: From Proto-Finnic *koko (compare Estonian kogu), possibly from Proto-Finno-Ugric *kokᴈ (compare Eastern Mari кугу (kugu, “big”)). Etymology templates: {{inh|fi|fiu-fin-pro|*koko}} Proto-Finnic *koko, {{cog|et|kogu}} Estonian kogu, {{der|fi|fiu-pro|*kokᴈ}} Proto-Finno-Ugric *kokᴈ, {{cog|chm|кугу||big}} Eastern Mari кугу (kugu, “big”) Head templates: {{head|fi|adjective|indeclinable||not comparable}} koko (indeclinable, not comparable)
  1. whole, entire Tags: indeclinable, not-comparable
    Sense id: koko-fi-adj-cFBuOKRD Categories (other): Finnish valo-type nominals Disambiguation of Finnish valo-type nominals: 37 16 25 22 Synonyms: kokonainen
  2. all; see all day, all night Tags: indeclinable, not-comparable
    Sense id: koko-fi-adj--JRU4wan
The following are not (yet) sense-disambiguated

Noun

IPA: /ˈkoko/, [ˈko̞ko̞]
Rhymes: -oko Etymology: From Proto-Finnic *koko (compare Estonian kogu), possibly from Proto-Finno-Ugric *kokᴈ (compare Eastern Mari кугу (kugu, “big”)). Etymology templates: {{inh|fi|fiu-fin-pro|*koko}} Proto-Finnic *koko, {{cog|et|kogu}} Estonian kogu, {{der|fi|fiu-pro|*kokᴈ}} Proto-Finno-Ugric *kokᴈ, {{cog|chm|кугу||big}} Eastern Mari кугу (kugu, “big”) Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} koko, {{fi-noun}} koko Inflection templates: {{fi-decl-valo|ko|k||o|a}}, {{fi-decl-valo|ko|k|’|o|a}} Forms: [table-tags], k- gradation [class], 1*D/valo [class], koko [nominative, singular], koot [nominative, plural], koko [accusative, nominative, singular], koot [accusative, nominative, plural], koon [accusative, genitive, singular], koot [accusative, genitive, plural], koon [genitive, singular], kokojen [genitive, plural], kokoa [partitive, singular], kokoja [partitive, plural], koossa [inessive, singular], ko’oissa [inessive, plural], koosta [elative, singular], ko’oista [elative, plural], kokoon [illative, singular], kokoihin [illative, plural], koolla [adessive, singular], ko’oilla [adessive, plural], koolta [ablative, singular], ko’oilta [ablative, plural], koolle [allative, singular], ko’oille [allative, plural], kokona [essive, singular], kokoina [essive, plural], kooksi [singular, translative], ko’oiksi [plural, translative], - [instructive, singular], ko’oin [instructive, plural], kootta [abessive, singular], ko’oitta [abessive, plural], - [comitative, singular], kokoineen [comitative, plural], [table-tags], valo [class], kokoni [first-person, possessive, singular], kokomme [first-person, plural, possessive], kokosi [possessive, second-person, singular], kokonne [plural, possessive, second-person], kokonsa [possessive, third-person], [table-tags], k-’ gradation [class], 1/valo [class], koko [nominative, singular], ko’ot [nominative, plural], koko [accusative, nominative, singular], ko’ot [accusative, nominative, plural], ko’on [accusative, genitive, singular], ko’ot [accusative, genitive, plural], ko’on [genitive, singular], kokojen [genitive, plural], kokoa [partitive, singular], kokoja [partitive, plural], ko’ossa [inessive, singular], ko’oissa [inessive, plural], ko’osta [elative, singular], ko’oista [elative, plural], kokoon [illative, singular], kokoihin [illative, plural], ko’olla [adessive, singular], ko’oilla [adessive, plural], ko’olta [ablative, singular], ko’oilta [ablative, plural], ko’olle [allative, singular], ko’oille [allative, plural], kokona [essive, singular], kokoina [essive, plural], ko’oksi [singular, translative], ko’oiksi [plural, translative], - [instructive, singular], ko’oin [instructive, plural], ko’otta [abessive, singular], ko’oitta [abessive, plural], - [comitative, singular], kokoineen [comitative, plural], [table-tags], valo [class], kokoni [first-person, possessive, singular], kokomme [first-person, plural, possessive], kokosi [possessive, second-person, singular], kokonne [plural, possessive, second-person], kokonsa [possessive, third-person]
  1. heap
    Sense id: koko-fi-noun-EDo2DyhR
  2. size
    Sense id: koko-fi-noun-zNy-hG89
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: kokoinen [adjective], kookas [adjective], foliokoko, hajakoko, jumbokoko, keskikoko, kirjainkoko, kirjasinkoko, koossapysyvä, kuppikoko, kuvakoko, miniatyyrikoko, minimikoko, määräkoko, nollakoko, normaalikoko, paperikoko, pienoiskoko, raekoko, rouvakoko, ryhmäkoko, silmäkoko, standardikoko, tabloidikoko, taskukoko, tilakoko, tuumakoko, vakiokoko, välikoko

Inflected forms

Download JSON data for koko meaning in Finnish (12.2kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokoontua"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokous"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "koostaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "koota"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokoaikainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokoaskel"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokoilta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokoliha"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokomaito"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokomusta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokonainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokonaisuus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokonelson"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokonuotti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokoparta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokopitkä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokopuku"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokopullo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokopäiväinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokosivu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokosävelaskel"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokotauko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kokoveri"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*koko"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *koko",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "kogu"
      },
      "expansion": "Estonian kogu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*kokᴈ"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *kokᴈ",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "chm",
        "2": "кугу",
        "3": "",
        "4": "big"
      },
      "expansion": "Eastern Mari кугу (kugu, “big”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *koko (compare Estonian kogu), possibly from Proto-Finno-Ugric *kokᴈ (compare Eastern Mari кугу (kugu, “big”)).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "adjective",
        "3": "indeclinable",
        "4": "",
        "5": "not comparable"
      },
      "expansion": "koko (indeclinable, not comparable)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ko‧ko"
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "37 16 25 22",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish valo-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The whole day was wasted.",
          "text": "Koko päivä meni hukkaan.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "whole, entire"
      ],
      "id": "koko-fi-adj-cFBuOKRD",
      "raw_glosses": [
        "whole, entire"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kokonainen"
        }
      ],
      "tags": [
        "indeclinable",
        "not-comparable"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "We stayed up all night.",
          "text": "Valvoimme koko yön.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Don't stay up all night.",
          "text": "Älä valvo koko yötä!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "all; see all day, all night"
      ],
      "id": "koko-fi-adj--JRU4wan",
      "raw_glosses": [
        "all; see all day, all night"
      ],
      "tags": [
        "indeclinable",
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkoko/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈko̞ko̞]"
    },
    {
      "rhymes": "-oko"
    }
  ],
  "word": "koko"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "adjective"
      ],
      "word": "kokoinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "adjective"
      ],
      "word": "kookas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "foliokoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "hajakoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "jumbokoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "keskikoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kirjainkoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kirjasinkoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "koossapysyvä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kuppikoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kuvakoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "miniatyyrikoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "minimikoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "määräkoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "nollakoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "normaalikoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "paperikoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pienoiskoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "raekoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "rouvakoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ryhmäkoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "silmäkoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "standardikoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "tabloidikoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "taskukoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "tilakoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "tuumakoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "vakiokoko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "välikoko"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*koko"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *koko",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "kogu"
      },
      "expansion": "Estonian kogu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*kokᴈ"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *kokᴈ",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "chm",
        "2": "кугу",
        "3": "",
        "4": "big"
      },
      "expansion": "Eastern Mari кугу (kugu, “big”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *koko (compare Estonian kogu), possibly from Proto-Finno-Ugric *kokᴈ (compare Eastern Mari кугу (kugu, “big”)).",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "k- gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*D/valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "koko",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "koot",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koko",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "koot",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koon",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "koot",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koon",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokojen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoja",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koossa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koosta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoon",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koolla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koolta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koolle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kokona",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kooksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kootta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokomme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "kokosi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokonne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kokonsa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "k-’ gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "koko",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’ot",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koko",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’ot",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’on",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’ot",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’on",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokojen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoja",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’ossa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’osta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoon",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’olla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’olta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’olle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kokona",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’otta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokomme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "kokosi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokonne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kokonsa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "koko",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "koko",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ko‧ko"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ko",
        "2": "k",
        "3": "",
        "4": "o",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ko",
        "2": "k",
        "3": "’",
        "4": "o",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "heap"
      ],
      "id": "koko-fi-noun-EDo2DyhR",
      "raw_glosses": [
        "heap"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "What is your size?",
          "text": "Mikä sinun kokosi on?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "size"
      ],
      "id": "koko-fi-noun-zNy-hG89",
      "raw_glosses": [
        "size"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkoko/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈko̞ko̞]"
    },
    {
      "rhymes": "-oko"
    }
  ],
  "word": "koko"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish adjectives",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Finno-Ugric",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish valo-type nominals",
    "Rhymes:Finnish/oko",
    "Rhymes:Finnish/oko/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "kokoontua"
    },
    {
      "word": "kokous"
    },
    {
      "word": "koostaa"
    },
    {
      "word": "koota"
    },
    {
      "word": "kokoaikainen"
    },
    {
      "word": "kokoaskel"
    },
    {
      "word": "kokoilta"
    },
    {
      "word": "kokoliha"
    },
    {
      "word": "kokomaito"
    },
    {
      "word": "kokomusta"
    },
    {
      "word": "kokonainen"
    },
    {
      "word": "kokonaisuus"
    },
    {
      "word": "kokonelson"
    },
    {
      "word": "kokonuotti"
    },
    {
      "word": "kokoparta"
    },
    {
      "word": "kokopitkä"
    },
    {
      "word": "kokopuku"
    },
    {
      "word": "kokopullo"
    },
    {
      "word": "kokopäiväinen"
    },
    {
      "word": "kokosivu"
    },
    {
      "word": "kokosävelaskel"
    },
    {
      "word": "kokotauko"
    },
    {
      "word": "kokoveri"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*koko"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *koko",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "kogu"
      },
      "expansion": "Estonian kogu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*kokᴈ"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *kokᴈ",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "chm",
        "2": "кугу",
        "3": "",
        "4": "big"
      },
      "expansion": "Eastern Mari кугу (kugu, “big”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *koko (compare Estonian kogu), possibly from Proto-Finno-Ugric *kokᴈ (compare Eastern Mari кугу (kugu, “big”)).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "adjective",
        "3": "indeclinable",
        "4": "",
        "5": "not comparable"
      },
      "expansion": "koko (indeclinable, not comparable)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ko‧ko"
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The whole day was wasted.",
          "text": "Koko päivä meni hukkaan.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "whole, entire"
      ],
      "raw_glosses": [
        "whole, entire"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kokonainen"
        }
      ],
      "tags": [
        "indeclinable",
        "not-comparable"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "We stayed up all night.",
          "text": "Valvoimme koko yön.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Don't stay up all night.",
          "text": "Älä valvo koko yötä!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "all; see all day, all night"
      ],
      "raw_glosses": [
        "all; see all day, all night"
      ],
      "tags": [
        "indeclinable",
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkoko/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈko̞ko̞]"
    },
    {
      "rhymes": "-oko"
    }
  ],
  "word": "koko"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish adjectives",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Finno-Ugric",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish valo-type nominals",
    "Rhymes:Finnish/oko",
    "Rhymes:Finnish/oko/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "tags": [
        "adjective"
      ],
      "word": "kokoinen"
    },
    {
      "tags": [
        "adjective"
      ],
      "word": "kookas"
    },
    {
      "word": "foliokoko"
    },
    {
      "word": "hajakoko"
    },
    {
      "word": "jumbokoko"
    },
    {
      "word": "keskikoko"
    },
    {
      "word": "kirjainkoko"
    },
    {
      "word": "kirjasinkoko"
    },
    {
      "word": "koossapysyvä"
    },
    {
      "word": "kuppikoko"
    },
    {
      "word": "kuvakoko"
    },
    {
      "word": "miniatyyrikoko"
    },
    {
      "word": "minimikoko"
    },
    {
      "word": "määräkoko"
    },
    {
      "word": "nollakoko"
    },
    {
      "word": "normaalikoko"
    },
    {
      "word": "paperikoko"
    },
    {
      "word": "pienoiskoko"
    },
    {
      "word": "raekoko"
    },
    {
      "word": "rouvakoko"
    },
    {
      "word": "ryhmäkoko"
    },
    {
      "word": "silmäkoko"
    },
    {
      "word": "standardikoko"
    },
    {
      "word": "tabloidikoko"
    },
    {
      "word": "taskukoko"
    },
    {
      "word": "tilakoko"
    },
    {
      "word": "tuumakoko"
    },
    {
      "word": "vakiokoko"
    },
    {
      "word": "välikoko"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-fin-pro",
        "3": "*koko"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *koko",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "kogu"
      },
      "expansion": "Estonian kogu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*kokᴈ"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *kokᴈ",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "chm",
        "2": "кугу",
        "3": "",
        "4": "big"
      },
      "expansion": "Eastern Mari кугу (kugu, “big”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *koko (compare Estonian kogu), possibly from Proto-Finno-Ugric *kokᴈ (compare Eastern Mari кугу (kugu, “big”)).",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "k- gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*D/valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "koko",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "koot",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koko",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "koot",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koon",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "koot",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koon",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokojen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoja",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koossa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koosta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoon",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koolla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koolta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koolle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kokona",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kooksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kootta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokomme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "kokosi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokonne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kokonsa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "k-’ gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "koko",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’ot",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "koko",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’ot",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’on",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’ot",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’on",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokojen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoja",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’ossa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’osta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoon",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoihin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’olla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’olta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’olle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kokona",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’otta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ko’oitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "valo",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kokoni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokomme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "kokosi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kokonne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kokonsa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "koko",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "koko",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ko‧ko"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ko",
        "2": "k",
        "3": "",
        "4": "o",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ko",
        "2": "k",
        "3": "’",
        "4": "o",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "heap"
      ],
      "raw_glosses": [
        "heap"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "What is your size?",
          "text": "Mikä sinun kokosi on?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "size"
      ],
      "raw_glosses": [
        "size"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkoko/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈko̞ko̞]"
    },
    {
      "rhymes": "-oko"
    }
  ],
  "word": "koko"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-09-19 from the enwiktionary dump dated 2022-09-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.