See kohoamaton in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "34*C/onneton", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kohoamaton", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamaton", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattoman", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattoman", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamatonten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kohoamatonta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "34*C/onneton", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamatonteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kohoamatontani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamatontesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kohoamatontasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamatontemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kohoamatontamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamatontenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kohoamatontanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamatontensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kohoamatontaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamatontansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattominansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattominensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "negative participle" }, "expansion": "kohoamaton", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kohoama", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-onneton" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish onneton-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "form_of": [ { "word": "kohota" } ], "glosses": [ "negative participle of kohota" ], "id": "en-kohoamaton-fi-verb-jREVO7pq", "links": [ [ "kohota", "kohota#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "negative", "participle" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkohoɑmɑton/" }, { "ipa": "[ˈko̞ɦo̞ˌɑ̝mɑ̝t̪o̞n]" }, { "rhymes": "-ɑmɑton" } ], "word": "kohoamaton" }
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "34*C/onneton", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kohoamaton", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamaton", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattoman", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattoman", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamatonten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kohoamatonta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "34*C/onneton", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamatonteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kohoamatontani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamatontesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kohoamatontasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamatontemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kohoamatontamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamatontenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kohoamatontanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-onneton", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamatontensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kohoamatontaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamatontansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattominaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattominansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kohoamattomattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kohoamattomittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kohoamattomineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kohoamattominensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "negative participle" }, "expansion": "kohoamaton", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kohoama", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-onneton" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish negative participles", "Finnish non-lemma forms", "Finnish onneton-type nominals", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑmɑton", "Rhymes:Finnish/ɑmɑton/5 syllables" ], "form_of": [ { "word": "kohota" } ], "glosses": [ "negative participle of kohota" ], "links": [ [ "kohota", "kohota#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "negative", "participle" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkohoɑmɑton/" }, { "ipa": "[ˈko̞ɦo̞ˌɑ̝mɑ̝t̪o̞n]" }, { "rhymes": "-ɑmɑton" } ], "word": "kohoamaton" }
Download raw JSONL data for kohoamaton meaning in Finnish (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.