See kohennella in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "frequentative" }, "expansion": "frequentative aspect", "name": "fi-verb-aspect" }, { "args": { "1": "fi", "2": "kohentaa", "3": "-ella", "pos2": "frequentative aspect" }, "expansion": "kohentaa + -ella (frequentative aspect)", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kohentaa + -ella (frequentative aspect)", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "67*J/tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kohentelen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kohentelet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohentelee", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kohentelemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kohentelette", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kohentelevat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kohennellaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kohennella", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kohentelin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "kohentelit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohenteli", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kohentelimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "kohentelitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kohentelivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kohenneltiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "kohentelisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kohentelisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kohentelisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kohentelisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kohentelisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kohenneltaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kohenneltaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohennelkoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön kohennelko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kohennelkaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme kohennelko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kohennelkaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää kohennelko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kohennelkoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt kohennelko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kohenneltakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön kohenneltako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kohennellen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en kohennelle", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "kohennellet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kohennelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohennellee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kohennelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kohennellemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme kohennelle", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "kohennellette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kohennelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "kohennellevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kohennelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "kohenneltaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei kohenneltane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "kohennella", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "kohenteleva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "kohenneltava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohennellakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kohennellaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kohennellaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohennellaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kohennellakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kohennellaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kohennellessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kohenneltaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kohentelema", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohennellessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kohennellessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kohennellessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohennellessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kohennellessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kohennellessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohentelematon", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "kohennellen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "kohentelemassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "kohentelemasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "kohentelemaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "kohentelemalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "kohentelematta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "kohenteleman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kohenneltaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kohenteleminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohentelemaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kohentelemaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kohentelemaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohentelemaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kohentelemaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kohentelemaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kohennella", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kohennella", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kohe", "2": "nn", "3": "nt", "4": "el", "5": "a" }, "name": "fi-conj-tulla" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -ella", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "kohentelu" } ], "form_of": [ { "extra": "(“to poke (stir a fire); to improve”)", "word": "kohentaa" } ], "glosses": [ "frequentative of kohentaa (“to poke (stir a fire); to improve”)" ], "id": "en-kohennella-fi-verb-wFGi4JUF", "links": [ [ "kohentaa", "kohentaa#Finnish" ] ], "raw_glosses": [ "(transitive) frequentative of kohentaa (“to poke (stir a fire); to improve”)" ], "tags": [ "form-of", "frequentative", "transitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkohenːelːɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈko̞ɦe̞nˌne̞lːɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-elːɑ" } ], "word": "kohennella" }
{ "derived": [ { "word": "kohentelu" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "frequentative" }, "expansion": "frequentative aspect", "name": "fi-verb-aspect" }, { "args": { "1": "fi", "2": "kohentaa", "3": "-ella", "pos2": "frequentative aspect" }, "expansion": "kohentaa + -ella (frequentative aspect)", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kohentaa + -ella (frequentative aspect)", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "67*J/tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kohentelen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kohentelet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohentelee", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kohentelemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kohentelette", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kohentelevat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kohennellaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kohennella", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kohentelin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "kohentelit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohenteli", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kohentelimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "kohentelitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kohentelivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kohenneltiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "kohentelisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kohentelisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kohentelisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kohentelisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kohentelisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kohentelisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kohenneltaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kohenneltaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä kohentele", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohennelkoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön kohennelko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kohennelkaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme kohennelko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kohennelkaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää kohennelko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kohennelkoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt kohennelko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kohenneltakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön kohenneltako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kohennellen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en kohennelle", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "kohennellet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kohennelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohennellee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kohennelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kohennellemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme kohennelle", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "kohennellette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kohennelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "kohennellevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kohennelle", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene kohennelleet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "kohenneltaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei kohenneltane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "kohennella", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "kohenteleva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "kohenneltava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohennellakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kohennellaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kohennellaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohennellaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kohennellakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kohennellaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohennellut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kohenneltu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kohennellessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kohenneltaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kohentelema", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohennellessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kohennellessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kohennellessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohennellessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kohennellessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kohennellessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohentelematon", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "kohennellen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "kohentelemassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "kohentelemasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "kohentelemaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "kohentelemalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "kohentelematta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "kohenteleman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kohenneltaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kohenteleminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kohentelemaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kohentelemaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kohentelemaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kohentelemaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kohentelemaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kohentelemaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kohennella", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kohennella", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kohe", "2": "nn", "3": "nt", "4": "el", "5": "a" }, "name": "fi-conj-tulla" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish frequentative verbs", "Finnish lemmas", "Finnish terms suffixed with -ella", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish transitive verbs", "Finnish tulla-type verbs", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/elːɑ", "Rhymes:Finnish/elːɑ/4 syllables" ], "form_of": [ { "extra": "(“to poke (stir a fire); to improve”)", "word": "kohentaa" } ], "glosses": [ "frequentative of kohentaa (“to poke (stir a fire); to improve”)" ], "links": [ [ "kohentaa", "kohentaa#Finnish" ] ], "raw_glosses": [ "(transitive) frequentative of kohentaa (“to poke (stir a fire); to improve”)" ], "tags": [ "form-of", "frequentative", "transitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkohenːelːɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈko̞ɦe̞nˌne̞lːɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-elːɑ" } ], "word": "kohennella" }
Download raw JSONL data for kohennella meaning in Finnish (23.1kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: kohennella/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "kohennella" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "kohennella", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.