See kivulloisuus in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kivulloinen", "3": "-uus" }, "expansion": "kivulloinen + -uus", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kivulloinen + -uus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kivulloisuus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuden", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kivulloisuus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kivulloisuus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kivulloisuu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kalleus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kalleus-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -uus", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "painfulness" ], "id": "en-kivulloisuus-fi-noun-Iq1MhWj9", "links": [ [ "painfulness", "painfulness" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkiʋulːoi̯suːs/" }, { "ipa": "[ˈk̟iʋulˌlo̞i̯s̠uːs̠]" }, { "rhymes": "-oisuːs" } ], "word": "kivulloisuus" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kivulloinen", "3": "-uus" }, "expansion": "kivulloinen + -uus", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kivulloinen + -uus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kivulloisuus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuden", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuteensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuutenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuutenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuudekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kivulloisuudettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuudettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kivulloisuuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kivulloisuuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kivulloisuus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kivulloisuus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kivulloisuu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kalleus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kalleus-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -uus", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oisuːs", "Rhymes:Finnish/oisuːs/4 syllables" ], "glosses": [ "painfulness" ], "links": [ [ "painfulness", "painfulness" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkiʋulːoi̯suːs/" }, { "ipa": "[ˈk̟iʋulˌlo̞i̯s̠uːs̠]" }, { "rhymes": "-oisuːs" } ], "word": "kivulloisuus" }
Download raw JSONL data for kivulloisuus meaning in Finnish (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.