"kinastaa" meaning in Finnish

See kinastaa in All languages combined, or Wiktionary

Verb

IPA: /ˈkinɑstɑːˣ/, [ˈk̟inɑ̝s̠tɑ̝ː(ʔ)]
Rhymes: -inɑstɑː Etymology: kina + -staa Etymology templates: {{affix|fi|kina|-staa|id1=squabble|id2=-istaa}} kina + -staa Head templates: {{head|fi|verb|cat2=|cat3=|head=|sort=}} kinastaa, {{fi-verb}} kinastaa, {{tlb|fi|dialectal}} (dialectal) Inflection templates: {{fi-conj-muistaa|kinast|||a}} Forms: no-table-tags [table-tags], kinastan [first-person, indicative, present, singular], en kinasta [first-person, indicative, negative, present, singular], olen kinastanut [first-person, indicative, perfect, singular], en ole kinastanut [first-person, indicative, negative, perfect, singular], kinastat [indicative, present, second-person, singular], et kinasta [indicative, negative, present, second-person, singular], olet kinastanut [indicative, perfect, second-person, singular], et ole kinastanut [indicative, negative, perfect, second-person, singular], kinastaa [indicative, present, singular, third-person], ei kinasta [indicative, negative, present, singular, third-person], on kinastanut [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole kinastanut [indicative, negative, perfect, singular, third-person], kinastamme [first-person, indicative, plural, present], emme kinasta [first-person, indicative, negative, plural, present], olemme kinastaneet [first-person, indicative, perfect, plural], emme ole kinastaneet [first-person, indicative, negative, perfect, plural], kinastatte [indicative, plural, present, second-person], ette kinasta [indicative, negative, plural, present, second-person], olette kinastaneet [indicative, perfect, plural, second-person], ette ole kinastaneet [indicative, negative, perfect, plural, second-person], kinastavat [indicative, plural, present, third-person], eivät kinasta [indicative, negative, plural, present, third-person], ovat kinastaneet [indicative, perfect, plural, third-person], eivät ole kinastaneet [indicative, negative, perfect, plural, third-person], kinastetaan [indicative, passive, present], ei kinasteta [indicative, negative, passive, present], on kinastettu [indicative, passive, perfect], ei ole kinastettu [indicative, negative, passive, perfect], kinastin [first-person, indicative, past, singular], en kinastanut [first-person, indicative, negative, past, singular], olin kinastanut [first-person, indicative, pluperfect, singular], en ollut kinastanut [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], kinastit [indicative, past, second-person, singular], et kinastanut [indicative, negative, past, second-person, singular], olit kinastanut [indicative, pluperfect, second-person, singular], et ollut kinastanut [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], kinasti [indicative, past, singular, third-person], ei kinastanut [indicative, negative, past, singular, third-person], oli kinastanut [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei ollut kinastanut [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], kinastimme [first-person, indicative, past, plural], emme kinastaneet [first-person, indicative, negative, past, plural], olimme kinastaneet [first-person, indicative, pluperfect, plural], emme olleet kinastaneet [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], kinastitte [indicative, past, plural, second-person], ette kinastaneet [indicative, negative, past, plural, second-person], olitte kinastaneet [indicative, pluperfect, plural, second-person], ette olleet kinastaneet [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], kinastivat [indicative, past, plural, third-person], eivät kinastaneet [indicative, negative, past, plural, third-person], olivat kinastaneet [indicative, pluperfect, plural, third-person], eivät olleet kinastaneet [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], kinastettiin [indicative, passive, past], ei kinastettu [indicative, negative, passive, past], oli kinastettu [indicative, passive, pluperfect], ei ollut kinastettu [indicative, negative, passive, pluperfect], kinastaisin [conditional, first-person, present, singular], en kinastaisi [conditional, first-person, negative, present, singular], olisin kinastanut [conditional, first-person, perfect, singular], en olisi kinastanut [conditional, first-person, negative, perfect, singular], kinastaisit [conditional, present, second-person, singular], et kinastaisi [conditional, negative, present, second-person, singular], olisit kinastanut [conditional, perfect, second-person, singular], et olisi kinastanut [conditional, negative, perfect, second-person, singular], kinastaisi [conditional, present, singular, third-person], ei kinastaisi [conditional, negative, present, singular, third-person], olisi kinastanut [conditional, perfect, singular, third-person], ei olisi kinastanut [conditional, negative, perfect, singular, third-person], kinastaisimme [conditional, first-person, plural, present], emme kinastaisi [conditional, first-person, negative, plural, present], olisimme kinastaneet [conditional, first-person, perfect, plural], emme olisi kinastaneet [conditional, first-person, negative, perfect, plural], kinastaisitte [conditional, plural, present, second-person], ette kinastaisi [conditional, negative, plural, present, second-person], olisitte kinastaneet [conditional, perfect, plural, second-person], ette olisi kinastaneet [conditional, negative, perfect, plural, second-person], kinastaisivat [conditional, plural, present, third-person], eivät kinastaisi [conditional, negative, plural, present, third-person], olisivat kinastaneet [conditional, perfect, plural, third-person], eivät olisi kinastaneet [conditional, negative, perfect, plural, third-person], kinastettaisiin [conditional, passive, present], ei kinastettaisi [conditional, negative, passive, present], olisi kinastettu [conditional, passive, perfect], ei olisi kinastettu [conditional, negative, passive, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], kinasta [imperative, present, second-person, singular], älä kinasta [imperative, negative, present, second-person, singular], - [imperative, perfect, second-person, singular], - [imperative, negative, perfect, second-person, singular], kinastakoon [imperative, present, singular, third-person], älköön kinastako [imperative, negative, present, singular, third-person], olkoon kinastanut [imperative, perfect, singular, third-person], älköön olko kinastanut [imperative, negative, perfect, singular, third-person], kinastakaamme [first-person, imperative, plural, present], älkäämme kinastako [first-person, imperative, negative, plural, present], - [first-person, imperative, perfect, plural], - [first-person, imperative, negative, perfect, plural], kinastakaa [imperative, plural, present, second-person], älkää kinastako [imperative, negative, plural, present, second-person], - [imperative, perfect, plural, second-person], - [imperative, negative, perfect, plural, second-person], kinastakoot [imperative, plural, present, third-person], älkööt kinastako [imperative, negative, plural, present, third-person], olkoot kinastaneet [imperative, perfect, plural, third-person], älkööt olko kinastaneet [imperative, negative, perfect, plural, third-person], kinastettakoon [imperative, passive, present], älköön kinastettako [imperative, negative, passive, present], olkoon kinastettu [imperative, passive, perfect], älköön olko kinastettu [imperative, negative, passive, perfect], kinastanen [first-person, potential, present, singular], en kinastane [first-person, negative, potential, present, singular], lienen kinastanut [first-person, perfect, potential, singular], en liene kinastanut [first-person, negative, perfect, potential, singular], kinastanet [potential, present, second-person, singular], et kinastane [negative, potential, present, second-person, singular], lienet kinastanut [perfect, potential, second-person, singular], et liene kinastanut [negative, perfect, potential, second-person, singular], kinastanee [potential, present, singular, third-person], ei kinastane [negative, potential, present, singular, third-person], lienee kinastanut [perfect, potential, singular, third-person], ei liene kinastanut [negative, perfect, potential, singular, third-person], kinastanemme [first-person, plural, potential, present], emme kinastane [first-person, negative, plural, potential, present], lienemme kinastaneet [first-person, perfect, plural, potential], emme liene kinastaneet [first-person, negative, perfect, plural, potential], kinastanette [plural, potential, present, second-person], ette kinastane [negative, plural, potential, present, second-person], lienette kinastaneet [perfect, plural, potential, second-person], ette liene kinastaneet [negative, perfect, plural, potential, second-person], kinastanevat [plural, potential, present, third-person], eivät kinastane [negative, plural, potential, present, third-person], lienevät kinastaneet [perfect, plural, potential, third-person], eivät liene kinastaneet [negative, perfect, plural, potential, third-person], kinastettaneen [passive, potential, present], ei kinastettane [negative, passive, potential, present], lienee kinastettu [passive, perfect, potential], ei liene kinastettu [negative, passive, perfect, potential], kinastaa [infinitive, infinitive-i], kinastava [active, participle, present], kinastettava [participle, passive, present], no-table-tags [table-tags], kinastaakseni [first-person, possessive, singular], kinastaaksemme [first-person, plural, possessive], kinastaaksesi [possessive, second-person, singular], kinastaaksenne [plural, possessive, second-person], kinastaakseen [possessive, third-person], kinastaaksensa [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], kinastanut [infinitive-i-long, past], kinastettu [infinitive-i-long, past], kinastaessa [inessive, second-person], kinastettaessa [inessive, second-person], kinastama [agent], no-table-tags [table-tags], kinastaessani [first-person, possessive, singular], kinastaessamme [first-person, plural, possessive], kinastaessasi [possessive, second-person, singular], kinastaessanne [plural, possessive, second-person], kinastaessaan [possessive, third-person], kinastaessansa [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], kinastamaton [inessive, negative, second-person], kinastaen [instructive, second-person], - [instructive, second-person], kinastamassa [inessive, third-person], - [inessive, third-person], kinastamasta [elative, third-person], - [elative, third-person], kinastamaan [illative, third-person], - [illative, third-person], kinastamalla [adessive, third-person], - [adessive, third-person], kinastamatta [abessive, third-person], - [abessive, third-person], kinastaman [instructive, third-person], kinastettaman [instructive, third-person], kinastaminen [fourth-person, noun-from-verb], no-table-tags [table-tags], kinastamaisillani [first-person, possessive, singular], kinastamaisillamme [first-person, plural, possessive], kinastamaisillasi [possessive, second-person, singular], kinastamaisillanne [plural, possessive, second-person], kinastamaisillaan [possessive, third-person], kinastamaisillansa [possessive, third-person]
  1. Synonym of kinastella Tags: dialectal Synonyms: kinastella [synonym, synonym-of] Derived forms: kinastella
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kina",
        "3": "-staa",
        "id1": "squabble",
        "id2": "-istaa"
      },
      "expansion": "kina + -staa",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "kina + -staa",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "53/muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastatte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastavat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastetaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinasteta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinasti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaisivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettaisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinastettaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastakoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön kinastako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastakaamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme kinastako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastakaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää kinastako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastakoot",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt kinastako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettakoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön kinastettako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en kinastane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et kinastane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinastane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme kinastane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette kinastane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanevat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät kinastane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettaneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinastettane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaakseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaaksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaaksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaaksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaakseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaaksensa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettaessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamassa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamalla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamatta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettaman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaisillani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaisillamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaisillasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaisillanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaisillaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaisillansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "kinastaa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kinastaa",
      "name": "fi-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "dialectal"
      },
      "expansion": "(dialectal)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kinast",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-conj-muistaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -staa (-istaa)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "kinastella"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of kinastella"
      ],
      "id": "en-kinastaa-fi-verb-6kWrPrFO",
      "links": [
        [
          "kinastella",
          "kinastella#Finnish"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "kinastella"
        }
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkinɑstɑːˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈk̟inɑ̝s̠tɑ̝ː(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-inɑstɑː"
    }
  ],
  "word": "kinastaa"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "kinastella"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kina",
        "3": "-staa",
        "id1": "squabble",
        "id2": "-istaa"
      },
      "expansion": "kina + -staa",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "kina + -staa",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "53/muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastatte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastavat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastetaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinasteta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinasti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaisivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät kinastaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettaisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinastettaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä kinasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastakoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön kinastako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastakaamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme kinastako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastakaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää kinastako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastakoot",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt kinastako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettakoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön kinastettako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en kinastane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et kinastane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinastane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme kinastane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette kinastane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanevat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät kinastane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene kinastaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettaneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei kinastettane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaakseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaaksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaaksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaaksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaakseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaaksensa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettaessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaessansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamassa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamalla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamatta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastettaman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastaminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaisillani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaisillamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaisillasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaisillanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaisillaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kinastamaisillansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "kinastaa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kinastaa",
      "name": "fi-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "dialectal"
      },
      "expansion": "(dialectal)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kinast",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-conj-muistaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 3-syllable words",
        "Finnish dialectal terms",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish muistaa-type verbs",
        "Finnish terms suffixed with -staa (-istaa)",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish verbs",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Finnish/inɑstɑː",
        "Rhymes:Finnish/inɑstɑː/3 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of kinastella"
      ],
      "links": [
        [
          "kinastella",
          "kinastella#Finnish"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "kinastella"
        }
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkinɑstɑːˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈk̟inɑ̝s̠tɑ̝ː(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-inɑstɑː"
    }
  ],
  "word": "kinastaa"
}

Download raw JSONL data for kinastaa meaning in Finnish (22.6kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.