See kilpailtu in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lt-ll gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*I/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kilpailtu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpaillut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpaillut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpaillut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpaillutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lt-ll gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*I/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpailluttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpailluttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpailluttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpailluttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpaillussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpaillustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailluistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpaillullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpaillultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpailluiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpaillullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailluillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpailluiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpailluttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "kilpailtu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kilpai", "2": "lt", "3": "ll", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "form_of": [ { "word": "kilpailla" } ], "glosses": [ "past passive participle of kilpailla" ], "id": "en-kilpailtu-fi-verb-NjrVqmpz", "links": [ [ "kilpailla", "kilpailla#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "word": "kilpailtu" }
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lt-ll gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*I/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kilpailtu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpaillut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpaillut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpaillut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpaillutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "lt-ll gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*I/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpailluttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpailluttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpailluttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpailluttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpaillussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpaillustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailluistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpaillullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpaillultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpailluiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kilpaillulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpaillullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kilpailluilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailluillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kilpaillukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kilpailluikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpailluiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kilpailluttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kilpailluittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kilpailluittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kilpailtuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kilpailtuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "kilpailtu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kilpai", "2": "lt", "3": "ll", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past passive participles", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries" ], "form_of": [ { "word": "kilpailla" } ], "glosses": [ "past passive participle of kilpailla" ], "links": [ [ "kilpailla", "kilpailla#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "word": "kilpailtu" }
Download raw JSONL data for kilpailtu meaning in Finnish (19.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.