See kiihottuva in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "kiihottuvampi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "kiihottuvin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kiihottuva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kiihottuvaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kiihottuvaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kiihottuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kiihottuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kiihottuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kiihottuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "kiihottuv", "2": "ampi", "3": "in" }, "expansion": "kiihottuva (comparative kiihottuvampi, superlative kiihottuvin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kiihottuv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "derived": [ { "word": "kiihottuvuus" } ], "glosses": [ "excitable, arousable" ], "id": "en-kiihottuva-fi-adj-NqGdGdJw", "links": [ [ "excitable", "excitable" ], [ "arousable", "arousable" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkiːhotːuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈk̟iːɦo̞t̪̚ˌt̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-uʋɑ" } ], "word": "kiihottuva" } { "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "kiihottuva", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "36 64", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "34 66", "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "33 67", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "33 67", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "form_of": [ { "word": "kiihottua" } ], "glosses": [ "present active participle of kiihottua" ], "id": "en-kiihottuva-fi-verb-mFA70Unl", "links": [ [ "kiihottua", "kiihottua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkiːhotːuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈk̟iːɦo̞t̪̚ˌt̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-uʋɑ" } ], "word": "kiihottuva" }
{ "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uʋɑ", "Rhymes:Finnish/uʋɑ/4 syllables" ], "derived": [ { "word": "kiihottuvuus" } ], "forms": [ { "form": "kiihottuvampi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "kiihottuvin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kiihottuva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kiihottuvaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kiihottuvaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kiihottuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kiihottuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kiihottuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "kiihottuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kiihottuvattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kiihottuvineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kiihottuvinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "kiihottuv", "2": "ampi", "3": "in" }, "expansion": "kiihottuva (comparative kiihottuvampi, superlative kiihottuvin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kiihottuv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "glosses": [ "excitable, arousable" ], "links": [ [ "excitable", "excitable" ], [ "arousable", "arousable" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkiːhotːuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈk̟iːɦo̞t̪̚ˌt̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-uʋɑ" } ], "word": "kiihottuva" } { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uʋɑ", "Rhymes:Finnish/uʋɑ/4 syllables" ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "kiihottuva", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "kiihottua" } ], "glosses": [ "present active participle of kiihottua" ], "links": [ [ "kiihottua", "kiihottua#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkiːhotːuʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈk̟iːɦo̞t̪̚ˌt̪uʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-uʋɑ" } ], "word": "kiihottuva" }
Download raw JSONL data for kiihottuva meaning in Finnish (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.