See kihahtaa in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kihistä", "3": "ahtaa", "alt1": "kih-" }, "expansion": "kih- + -ahtaa", "name": "suf" } ], "etymology_text": "kih- + -ahtaa", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "53*F/muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kihahdan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kihahdat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kihahdamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kihahdatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kihahtavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kihahdetaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kihahdeta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kihahdin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "kihahdit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahti", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kihahdimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "kihahditte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kihahtivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kihahdettiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "kihahtaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kihahtaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kihahtaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kihahtaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kihahtaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kihahdettaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kihahdettaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön kihahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kihahtakaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme kihahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kihahtakaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää kihahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kihahtakoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt kihahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kihahdettakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön kihahdettako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kihahtanen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en kihahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "kihahtanet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kihahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtanee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kihahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kihahtanemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme kihahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "kihahtanette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kihahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "kihahtanevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kihahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "kihahdettaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei kihahdettane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "kihahtaa", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "kihahtava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "kihahdettava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kihahtaakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kihahtaaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kihahtaaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtaaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kihahtaakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtaaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kihahtaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kihahdettaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kihahtama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kihahtaessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kihahtaessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kihahtaessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtaessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kihahtaessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtaessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kihahtamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "kihahtaen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "kihahtamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "kihahtamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "kihahtamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kihahdettaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kihahtamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kihahtamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kihahtamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kihahtamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kihahtaa", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kihahtaa", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kihah", "2": "t", "3": "d", "4": "a" }, "name": "fi-conj-muistaa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -ahtaa", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "kihahdus" }, { "word": "kihahtaa hattuun" }, { "word": "kihahtaminen" }, { "word": "kihaus" } ], "examples": [ { "english": "the water sizzles on the sauna stove", "text": "vesi kihahtaa kiukaalla", "type": "example" } ], "glosses": [ "To give a quick hissing sound, like that of water spilled on something very hot" ], "id": "en-kihahtaa-fi-verb-yHFc0Aq9", "links": [ [ "hissing", "hiss" ] ], "related": [ { "word": "kiehahtaa" } ], "synonyms": [ { "word": "sihahtaa" }, { "word": "sähähtää" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkihɑhtɑːˣ/" }, { "ipa": "[ˈk̟iɦɑ̝xt̪ɑ̝ː(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ihɑhtɑː" } ], "word": "kihahtaa" }
{ "derived": [ { "word": "kihahdus" }, { "word": "kihahtaa hattuun" }, { "word": "kihahtaminen" }, { "word": "kihaus" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kihistä", "3": "ahtaa", "alt1": "kih-" }, "expansion": "kih- + -ahtaa", "name": "suf" } ], "etymology_text": "kih- + -ahtaa", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "53*F/muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kihahdan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kihahdat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kihahdamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kihahdatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kihahtavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kihahdetaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kihahdeta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kihahdin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "kihahdit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahti", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kihahdimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "kihahditte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kihahtivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kihahdettiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "kihahtaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kihahtaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kihahtaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kihahtaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kihahtaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kihahtaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kihahdettaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kihahdettaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä kihahda", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön kihahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kihahtakaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme kihahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kihahtakaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää kihahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kihahtakoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt kihahtako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kihahdettakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön kihahdettako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kihahtanen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en kihahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "kihahtanet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kihahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtanee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kihahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kihahtanemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme kihahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "kihahtanette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kihahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "kihahtanevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kihahtane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene kihahtaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "kihahdettaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei kihahdettane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "kihahtaa", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "kihahtava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "kihahdettava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kihahtaakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kihahtaaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kihahtaaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtaaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kihahtaakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtaaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kihahtanut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kihahdettu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kihahtaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kihahdettaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kihahtama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kihahtaessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kihahtaessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kihahtaessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtaessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kihahtaessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtaessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kihahtamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "kihahtaen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "kihahtamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "kihahtamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "kihahtamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kihahdettaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kihahtamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kihahtamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kihahtamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kihahtamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kihahtamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kihahtamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kihahtaa", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kihahtaa", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kihah", "2": "t", "3": "d", "4": "a" }, "name": "fi-conj-muistaa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "related": [ { "word": "kiehahtaa" } ], "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish muistaa-type verbs", "Finnish terms suffixed with -ahtaa", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish terms with usage examples", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ihɑhtɑː", "Rhymes:Finnish/ihɑhtɑː/3 syllables" ], "examples": [ { "english": "the water sizzles on the sauna stove", "text": "vesi kihahtaa kiukaalla", "type": "example" } ], "glosses": [ "To give a quick hissing sound, like that of water spilled on something very hot" ], "links": [ [ "hissing", "hiss" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkihɑhtɑːˣ/" }, { "ipa": "[ˈk̟iɦɑ̝xt̪ɑ̝ː(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ihɑhtɑː" } ], "synonyms": [ { "word": "sihahtaa" }, { "word": "sähähtää" } ], "word": "kihahtaa" }
Download raw JSONL data for kihahtaa meaning in Finnish (22.8kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: kihahtaa/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "kihahtaa" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "kihahtaa", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.