See katkeileminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "katkeilla", "3": "-minen" }, "expansion": "katkeilla + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "katkeilla + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "katkeileminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeileminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "katkeileminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "katkeileminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "katkeilemi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [], "form_of": [ { "word": "katkeilla" } ], "glosses": [ "verbal noun of katkeilla" ], "id": "en-katkeileminen-fi-noun-B6p8TtxZ", "links": [ [ "katkeilla", "katkeilla#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ { "_dis": "16 84", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "19 81", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "17 83", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "13 87", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "10 90", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of katkeilla", "cutting (off), breaking (repeatedly)" ], "id": "en-katkeileminen-fi-noun-jwurk44w", "links": [ [ "katkeilla", "katkeilla#Finnish" ], [ "cutting", "cutting" ], [ "breaking", "breaking" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkɑtkei̯leminen/" }, { "ipa": "[ˈkɑ̝t̪k̟e̞i̯ˌle̞mine̞n]" }, { "rhymes": "-eminen" } ], "word": "katkeileminen" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/eminen", "Rhymes:Finnish/eminen/5 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "katkeilla", "3": "-minen" }, "expansion": "katkeilla + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "katkeilla + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "katkeileminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeileminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "katkeilemisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "katkeilemisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "katkeilemisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "katkeileminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "katkeileminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "katkeilemi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "form_of": [ { "word": "katkeilla" } ], "glosses": [ "verbal noun of katkeilla" ], "links": [ [ "katkeilla", "katkeilla#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of katkeilla", "cutting (off), breaking (repeatedly)" ], "links": [ [ "katkeilla", "katkeilla#Finnish" ], [ "cutting", "cutting" ], [ "breaking", "breaking" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkɑtkei̯leminen/" }, { "ipa": "[ˈkɑ̝t̪k̟e̞i̯ˌle̞mine̞n]" }, { "rhymes": "-eminen" } ], "word": "katkeileminen" }
Download raw JSONL data for katkeileminen meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.