"kasvatushakkuu" meaning in Finnish

See kasvatushakkuu in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈkɑsʋɑtusˌhɑkːuː/, [ˈkɑ̝s̠ʋɑ̝t̪us̠ˌhɑ̝kːuː]
Rhymes: -ɑkːuː Etymology: kasvatus + hakkuu Etymology templates: {{affix|fi|kasvatus|hakkuu}} kasvatus + hakkuu Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} kasvatushakkuu, {{fi-noun}} kasvatushakkuu Inflection templates: {{fi-decl-vapaa|kasvatushakku|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], kasvatushakkuu [nominative, singular], kasvatushakkuut [nominative, plural], kasvatushakkuu [accusative, nominative, singular], kasvatushakkuut [accusative, nominative, plural], kasvatushakkuun [accusative, genitive, singular], kasvatushakkuut [accusative, genitive, plural], kasvatushakkuun [genitive, singular], kasvatushakkuiden [genitive, plural], kasvatushakkuitten [genitive, plural], kasvatushakkuuta [partitive, singular], kasvatushakkuita [partitive, plural], kasvatushakkuussa [inessive, singular], kasvatushakkuissa [inessive, plural], kasvatushakkuusta [elative, singular], kasvatushakkuista [elative, plural], kasvatushakkuuseen [illative, singular], kasvatushakkuisiin [illative, plural], kasvatushakkuihin [illative, plural, rare], kasvatushakkuulla [adessive, singular], kasvatushakkuilla [adessive, plural], kasvatushakkuulta [ablative, singular], kasvatushakkuilta [ablative, plural], kasvatushakkuulle [allative, singular], kasvatushakkuille [allative, plural], kasvatushakkuuna [essive, singular], kasvatushakkuina [essive, plural], kasvatushakkuuksi [singular, translative], kasvatushakkuiksi [plural, translative], kasvatushakkuutta [abessive, singular], kasvatushakkuitta [abessive, plural], - [instructive, singular], kasvatushakkuin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], kasvatushakkuuni [nominative, singular], kasvatushakkuuni [nominative, plural], kasvatushakkuuni [accusative, nominative, singular], kasvatushakkuuni [accusative, nominative, plural], kasvatushakkuuni [accusative, genitive, singular], kasvatushakkuuni [accusative, genitive, plural], kasvatushakkuuni [genitive, singular], kasvatushakkuideni [genitive, plural], kasvatushakkuitteni [genitive, plural], kasvatushakkuutani [partitive, singular], kasvatushakkuitani [partitive, plural], kasvatushakkuussani [inessive, singular], kasvatushakkuissani [inessive, plural], kasvatushakkuustani [elative, singular], kasvatushakkuistani [elative, plural], kasvatushakkuuseeni [illative, singular], kasvatushakkuisiini [illative, plural], kasvatushakkuihini [illative, plural, rare], kasvatushakkuullani [adessive, singular], kasvatushakkuillani [adessive, plural], kasvatushakkuultani [ablative, singular], kasvatushakkuiltani [ablative, plural], kasvatushakkuulleni [allative, singular], kasvatushakkuilleni [allative, plural], kasvatushakkuunani [essive, singular], kasvatushakkuinani [essive, plural], kasvatushakkuukseni [singular, translative], kasvatushakkuikseni [plural, translative], kasvatushakkuuttani [abessive, singular], kasvatushakkuittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kasvatushakkuineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kasvatushakkuusi [nominative, singular], kasvatushakkuusi [nominative, plural], kasvatushakkuusi [accusative, nominative, singular], kasvatushakkuusi [accusative, nominative, plural], kasvatushakkuusi [accusative, genitive, singular], kasvatushakkuusi [accusative, genitive, plural], kasvatushakkuusi [genitive, singular], kasvatushakkuidesi [genitive, plural], kasvatushakkuittesi [genitive, plural], kasvatushakkuutasi [partitive, singular], kasvatushakkuitasi [partitive, plural], kasvatushakkuussasi [inessive, singular], kasvatushakkuissasi [inessive, plural], kasvatushakkuustasi [elative, singular], kasvatushakkuistasi [elative, plural], kasvatushakkuuseesi [illative, singular], kasvatushakkuisiisi [illative, plural], kasvatushakkuihisi [illative, plural, rare], kasvatushakkuullasi [adessive, singular], kasvatushakkuillasi [adessive, plural], kasvatushakkuultasi [ablative, singular], kasvatushakkuiltasi [ablative, plural], kasvatushakkuullesi [allative, singular], kasvatushakkuillesi [allative, plural], kasvatushakkuunasi [essive, singular], kasvatushakkuinasi [essive, plural], kasvatushakkuuksesi [singular, translative], kasvatushakkuiksesi [plural, translative], kasvatushakkuuttasi [abessive, singular], kasvatushakkuittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kasvatushakkuinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kasvatushakkuumme [nominative, singular], kasvatushakkuumme [nominative, plural], kasvatushakkuumme [accusative, nominative, singular], kasvatushakkuumme [accusative, nominative, plural], kasvatushakkuumme [accusative, genitive, singular], kasvatushakkuumme [accusative, genitive, plural], kasvatushakkuumme [genitive, singular], kasvatushakkuidemme [genitive, plural], kasvatushakkuittemme [genitive, plural], kasvatushakkuutamme [partitive, singular], kasvatushakkuitamme [partitive, plural], kasvatushakkuussamme [inessive, singular], kasvatushakkuissamme [inessive, plural], kasvatushakkuustamme [elative, singular], kasvatushakkuistamme [elative, plural], kasvatushakkuuseemme [illative, singular], kasvatushakkuisiimme [illative, plural], kasvatushakkuihimme [illative, plural, rare], kasvatushakkuullamme [adessive, singular], kasvatushakkuillamme [adessive, plural], kasvatushakkuultamme [ablative, singular], kasvatushakkuiltamme [ablative, plural], kasvatushakkuullemme [allative, singular], kasvatushakkuillemme [allative, plural], kasvatushakkuunamme [essive, singular], kasvatushakkuinamme [essive, plural], kasvatushakkuuksemme [singular, translative], kasvatushakkuiksemme [plural, translative], kasvatushakkuuttamme [abessive, singular], kasvatushakkuittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kasvatushakkuinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kasvatushakkuunne [nominative, singular], kasvatushakkuunne [nominative, plural], kasvatushakkuunne [accusative, nominative, singular], kasvatushakkuunne [accusative, nominative, plural], kasvatushakkuunne [accusative, genitive, singular], kasvatushakkuunne [accusative, genitive, plural], kasvatushakkuunne [genitive, singular], kasvatushakkuidenne [genitive, plural], kasvatushakkuittenne [genitive, plural], kasvatushakkuutanne [partitive, singular], kasvatushakkuitanne [partitive, plural], kasvatushakkuussanne [inessive, singular], kasvatushakkuissanne [inessive, plural], kasvatushakkuustanne [elative, singular], kasvatushakkuistanne [elative, plural], kasvatushakkuuseenne [illative, singular], kasvatushakkuisiinne [illative, plural], kasvatushakkuihinne [illative, plural, rare], kasvatushakkuullanne [adessive, singular], kasvatushakkuillanne [adessive, plural], kasvatushakkuultanne [ablative, singular], kasvatushakkuiltanne [ablative, plural], kasvatushakkuullenne [allative, singular], kasvatushakkuillenne [allative, plural], kasvatushakkuunanne [essive, singular], kasvatushakkuinanne [essive, plural], kasvatushakkuuksenne [singular, translative], kasvatushakkuiksenne [plural, translative], kasvatushakkuuttanne [abessive, singular], kasvatushakkuittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kasvatushakkuinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kasvatushakkuunsa [nominative, singular], kasvatushakkuunsa [nominative, plural], kasvatushakkuunsa [accusative, nominative, singular], kasvatushakkuunsa [accusative, nominative, plural], kasvatushakkuunsa [accusative, genitive, singular], kasvatushakkuunsa [accusative, genitive, plural], kasvatushakkuunsa [genitive, singular], kasvatushakkuidensa [genitive, plural], kasvatushakkuittensa [genitive, plural], kasvatushakkuutaan [partitive, singular], kasvatushakkuutansa [partitive, singular], kasvatushakkuitaan [partitive, plural], kasvatushakkuitansa [partitive, plural], kasvatushakkuussaan [inessive, singular], kasvatushakkuussansa [inessive, singular], kasvatushakkuissaan [inessive, plural], kasvatushakkuissansa [inessive, plural], kasvatushakkuustaan [elative, singular], kasvatushakkuustansa [elative, singular], kasvatushakkuistaan [elative, plural], kasvatushakkuistansa [elative, plural], kasvatushakkuuseensa [illative, singular], kasvatushakkuisiinsa [illative, plural], kasvatushakkuihinsa [illative, plural, rare], kasvatushakkuullaan [adessive, singular], kasvatushakkuullansa [adessive, singular], kasvatushakkuillaan [adessive, plural], kasvatushakkuillansa [adessive, plural], kasvatushakkuultaan [ablative, singular], kasvatushakkuultansa [ablative, singular], kasvatushakkuiltaan [ablative, plural], kasvatushakkuiltansa [ablative, plural], kasvatushakkuulleen [allative, singular], kasvatushakkuullensa [allative, singular], kasvatushakkuilleen [allative, plural], kasvatushakkuillensa [allative, plural], kasvatushakkuunaan [essive, singular], kasvatushakkuunansa [essive, singular], kasvatushakkuinaan [essive, plural], kasvatushakkuinansa [essive, plural], kasvatushakkuukseen [singular, translative], kasvatushakkuuksensa [singular, translative], kasvatushakkuikseen [plural, translative], kasvatushakkuiksensa [plural, translative], kasvatushakkuuttaan [abessive, singular], kasvatushakkuuttansa [abessive, singular], kasvatushakkuittaan [abessive, plural], kasvatushakkuittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kasvatushakkuineen [comitative, plural], kasvatushakkuinensa [comitative, plural]
  1. (forestry) thinning (process of removing plants or parts of plants to facilitate the growth of other plants) Categories (topical): Forestry
    Sense id: en-kasvatushakkuu-fi-noun-n4YxWJDe Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish vapaa-type nominals Topics: business, forestry

Download JSON data for kasvatushakkuu meaning in Finnish (22.4kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kasvatus",
        "3": "hakkuu"
      },
      "expansion": "kasvatus + hakkuu",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "kasvatus + hakkuu",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "17/vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuisiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "17/vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuseeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuisiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuseesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuisiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuseemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuisiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuseenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuisiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuseensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuisiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "kasvatushakkuu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kasvatushakkuu",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kasvatushakku",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-vapaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish vapaa-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Forestry",
          "orig": "fi:Forestry",
          "parents": [
            "Applied sciences",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thinning (process of removing plants or parts of plants to facilitate the growth of other plants)"
      ],
      "id": "en-kasvatushakkuu-fi-noun-n4YxWJDe",
      "links": [
        [
          "forestry",
          "forestry"
        ],
        [
          "thinning",
          "thinning"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(forestry) thinning (process of removing plants or parts of plants to facilitate the growth of other plants)"
      ],
      "topics": [
        "business",
        "forestry"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɑsʋɑtusˌhɑkːuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑ̝s̠ʋɑ̝t̪us̠ˌhɑ̝kːuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑkːuː"
    }
  ],
  "word": "kasvatushakkuu"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kasvatus",
        "3": "hakkuu"
      },
      "expansion": "kasvatus + hakkuu",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "kasvatus + hakkuu",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "17/vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuisiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "17/vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuseeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuisiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuseesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuisiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuseemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuisiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuseenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuisiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vapaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuutansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuseensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuisiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kasvatushakkuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "kasvatushakkuu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kasvatushakkuu",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kasvatushakku",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-vapaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 5-syllable words",
        "Finnish compound terms",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish vapaa-type nominals",
        "Rhymes:Finnish/ɑkːuː",
        "Rhymes:Finnish/ɑkːuː/5 syllables",
        "fi:Forestry"
      ],
      "glosses": [
        "thinning (process of removing plants or parts of plants to facilitate the growth of other plants)"
      ],
      "links": [
        [
          "forestry",
          "forestry"
        ],
        [
          "thinning",
          "thinning"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(forestry) thinning (process of removing plants or parts of plants to facilitate the growth of other plants)"
      ],
      "topics": [
        "business",
        "forestry"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɑsʋɑtusˌhɑkːuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkɑ̝s̠ʋɑ̝t̪us̠ˌhɑ̝kːuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑkːuː"
    }
  ],
  "word": "kasvatushakkuu"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.