See kapitalisoiminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kapitalisoida", "3": "-minen" }, "expansion": "kapitalisoida + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kapitalisoida + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kapitalisoiminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoiminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kapitalisoiminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kapitalisoiminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kapitalisoimi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [], "form_of": [ { "word": "kapitalisoida" } ], "glosses": [ "verbal noun of kapitalisoida" ], "id": "en-kapitalisoiminen-fi-noun-2mGy7msC", "links": [ [ "kapitalisoida", "kapitalisoida#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ { "_dis": "2 98", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "7 93", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "6 94", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "3 97", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "2 98", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of kapitalisoida", "capitalizing" ], "id": "en-kapitalisoiminen-fi-noun-RQCj7NW~", "links": [ [ "kapitalisoida", "kapitalisoida#Finnish" ], [ "capitalizing", "capitalizing" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkɑpitɑlisoi̯minen/" }, { "ipa": "[ˈkɑ̝piˌt̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯mine̞n]" }, { "rhymes": "-oiminen" } ], "word": "kapitalisoiminen" }
{ "categories": [ "Finnish 7-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oiminen", "Rhymes:Finnish/oiminen/7 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kapitalisoida", "3": "-minen" }, "expansion": "kapitalisoida + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kapitalisoida + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kapitalisoiminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoiminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "kapitalisoimisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "kapitalisoimisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "kapitalisoimisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kapitalisoiminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kapitalisoiminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kapitalisoimi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "form_of": [ { "word": "kapitalisoida" } ], "glosses": [ "verbal noun of kapitalisoida" ], "links": [ [ "kapitalisoida", "kapitalisoida#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of kapitalisoida", "capitalizing" ], "links": [ [ "kapitalisoida", "kapitalisoida#Finnish" ], [ "capitalizing", "capitalizing" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkɑpitɑlisoi̯minen/" }, { "ipa": "[ˈkɑ̝piˌt̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯mine̞n]" }, { "rhymes": "-oiminen" } ], "word": "kapitalisoiminen" }
Download raw JSONL data for kapitalisoiminen meaning in Finnish (22.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.