See isoleukainen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "iso",
"3": "leuka",
"4": "-inen"
},
"expansion": "iso + leuka + -inen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "iso + leuka + -inen",
"forms": [
{
"form": "isoleukaisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "isoleukaisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "isoleukainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "isoleukais",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "isoleukainen (comparative isoleukaisempi, superlative isoleukaisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "isoleukai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -inen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"with a large jaw or chin"
],
"id": "en-isoleukainen-fi-adj-r2SXapT~",
"links": [
[
"large",
"large"
],
[
"jaw",
"jaw"
],
[
"chin",
"chin"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈisoˌleu̯kɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈis̠o̞ˌle̞u̯kɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-eukɑinen"
}
],
"word": "isoleukainen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "iso",
"3": "leuka",
"4": "-inen"
},
"expansion": "iso + leuka + -inen",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "iso + leuka + -inen",
"forms": [
{
"form": "isoleukaisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "isoleukaisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "isoleukainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "isoleukaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "isoleukaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "isoleukaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "isoleukais",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "isoleukainen (comparative isoleukaisempi, superlative isoleukaisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "isoleukai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -inen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eukɑinen",
"Rhymes:Finnish/eukɑinen/5 syllables"
],
"glosses": [
"with a large jaw or chin"
],
"links": [
[
"large",
"large"
],
[
"jaw",
"jaw"
],
[
"chin",
"chin"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈisoˌleu̯kɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈis̠o̞ˌle̞u̯kɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-eukɑinen"
}
],
"word": "isoleukainen"
}
Download raw JSONL data for isoleukainen meaning in Finnish (21.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.