See iskuripiikki in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "iskuri", "3": "piikki", "id2": "spike" }, "expansion": "iskuri + piikki", "name": "affix" } ], "etymology_text": "iskuri + piikki", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*A/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "iskuripiikki", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikki", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*A/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikeissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikeistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikeillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikeiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikeillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkeinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikiksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikeittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkeinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "iskuripiikki", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "iskuripiikki", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "iskuripii", "2": "kk", "3": "k", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Firearms", "orig": "fi:Firearms", "parents": [ "Weapons", "Hunting", "Military", "Tools", "Human activity", "Society", "Technology", "Human behaviour", "All topics", "Human", "Fundamental" ], "source": "w" } ], "glosses": [ "firing pin (the point on the firing pin that strikes the primer)" ], "id": "en-iskuripiikki-fi-noun-SB~glwYI", "links": [ [ "firearm", "firearm" ], [ "firing pin", "firing pin" ] ], "raw_glosses": [ "(firearms) firing pin (the point on the firing pin that strikes the primer)" ], "topics": [ "engineering", "firearms", "government", "military", "natural-sciences", "physical-sciences", "politics", "tools", "war", "weaponry" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈiskuriˌpiːkːi/" }, { "ipa": "[ˈis̠kuriˌpiːkːi]" }, { "rhymes": "-iːkːi" } ], "word": "iskuripiikki" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "iskuri", "3": "piikki", "id2": "spike" }, "expansion": "iskuri + piikki", "name": "affix" } ], "etymology_text": "iskuri + piikki", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*A/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "iskuripiikki", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikki", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*A/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikeissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikeistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikeillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikeiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikeillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkeinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikiksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikeiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "iskuripiikittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikeittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikeittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "iskuripiikkeineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "iskuripiikkeinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "iskuripiikki", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "iskuripiikki", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "iskuripii", "2": "kk", "3": "k", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/iːkːi", "Rhymes:Finnish/iːkːi/5 syllables", "fi:Firearms" ], "glosses": [ "firing pin (the point on the firing pin that strikes the primer)" ], "links": [ [ "firearm", "firearm" ], [ "firing pin", "firing pin" ] ], "raw_glosses": [ "(firearms) firing pin (the point on the firing pin that strikes the primer)" ], "topics": [ "engineering", "firearms", "government", "military", "natural-sciences", "physical-sciences", "politics", "tools", "war", "weaponry" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈiskuriˌpiːkːi/" }, { "ipa": "[ˈis̠kuriˌpiːkːi]" }, { "rhymes": "-iːkːi" } ], "word": "iskuripiikki" }
Download raw JSONL data for iskuripiikki meaning in Finnish (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.