See integroituvuus in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "integroituva", "3": "uus" }, "expansion": "integroituva + -uus", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "integroituva + -uus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "integroituvuus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuden", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "integroituvuus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "integroituvuus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "integroituvuu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kalleus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kalleus-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -uus", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Mathematics", "orig": "fi:Mathematics", "parents": [ "Formal sciences", "Sciences", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" } ], "glosses": [ "integrability (quality of being integrable)" ], "id": "en-integroituvuus-fi-noun-hW7FPE8w", "links": [ [ "mathematics", "mathematics" ], [ "integrability", "integrability" ] ], "raw_glosses": [ "(mathematics) integrability (quality of being integrable)" ], "topics": [ "mathematics", "sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈinteɡroi̯tuʋuːs/" }, { "ipa": "[ˈin̪t̪e̞ɡˌro̞i̯t̪uʋuːs̠]" }, { "rhymes": "-oituʋuːs" } ], "word": "integroituvuus" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "integroituva", "3": "uus" }, "expansion": "integroituva + -uus", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "integroituva + -uus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "integroituvuus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuden", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuteensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuutenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuutenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuudekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroituvuudettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuudettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroituvuuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "integroituvuuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "integroituvuus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "integroituvuus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "integroituvuu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kalleus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kalleus-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -uus", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oituʋuːs", "Rhymes:Finnish/oituʋuːs/5 syllables", "fi:Mathematics" ], "glosses": [ "integrability (quality of being integrable)" ], "links": [ [ "mathematics", "mathematics" ], [ "integrability", "integrability" ] ], "raw_glosses": [ "(mathematics) integrability (quality of being integrable)" ], "topics": [ "mathematics", "sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈinteɡroi̯tuʋuːs/" }, { "ipa": "[ˈin̪t̪e̞ɡˌro̞i̯t̪uʋuːs̠]" }, { "rhymes": "-oituʋuːs" } ], "word": "integroituvuus" }
Download raw JSONL data for integroituvuus meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.