See integroituminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "integroitua", "3": "-minen" }, "expansion": "integroitua + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "integroitua + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "integroituminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "integroituminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "integroituminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "integroitumi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [], "form_of": [ { "word": "integroitua" } ], "glosses": [ "verbal noun of integroitua" ], "id": "en-integroituminen-fi-noun-r2PE5MSG", "links": [ [ "integroitua", "integroitua#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ { "_dis": "16 84", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "17 83", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "14 86", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "14 86", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "9 91", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of integroitua", "integrating (becoming integrated)" ], "id": "en-integroituminen-fi-noun-rqpjV6DH", "links": [ [ "integroitua", "integroitua#Finnish" ], [ "integrating", "integrating" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈinteɡroi̯tuminen/" }, { "ipa": "[ˈin̪t̪e̞ɡˌro̞i̯t̪uˌmine̞n]" }, { "rhymes": "-inen" } ], "word": "integroituminen" }
{ "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/inen", "Rhymes:Finnish/inen/6 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "integroitua", "3": "-minen" }, "expansion": "integroitua + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "integroitua + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "integroituminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroituminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "integroitumiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "integroitumisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "integroitumisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "integroitumisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "integroitumisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "integroitumisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "integroitumisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "integroituminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "integroituminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "integroitumi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "form_of": [ { "word": "integroitua" } ], "glosses": [ "verbal noun of integroitua" ], "links": [ [ "integroitua", "integroitua#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of integroitua", "integrating (becoming integrated)" ], "links": [ [ "integroitua", "integroitua#Finnish" ], [ "integrating", "integrating" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈinteɡroi̯tuminen/" }, { "ipa": "[ˈin̪t̪e̞ɡˌro̞i̯t̪uˌmine̞n]" }, { "rhymes": "-inen" } ], "word": "integroituminen" }
Download raw JSONL data for integroituminen meaning in Finnish (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.