See inaktiivinen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "fr", "2": "inactif" }, "expansion": "French inactif", "name": "cog" }, { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "-inen" }, "expansion": "+ -inen", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "Internationalism (see French inactif). Adapted with the adjectival suffix + -inen.", "forms": [ { "form": "inaktiivisempi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "inaktiivisin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "inaktiivinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiiviseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "inaktiivis", "2": "empi", "3": "in" }, "expansion": "inaktiivinen (comparative inaktiivisempi, superlative inaktiivisin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "inaktiivi", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish internationalisms", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -inen", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "inaktiivisesti" }, { "word": "inaktiivisuus" } ], "glosses": [ "inactive" ], "id": "en-inaktiivinen-fi-adj-0QImGLma", "links": [ [ "inactive", "inactive" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈin.ɑktiːʋinen/" }, { "ipa": "[ˈin.ɑ̝kˌt̪iːʋine̞n]" }, { "rhymes": "-iːʋinen" } ], "word": "inaktiivinen" }
{ "derived": [ { "word": "inaktiivisesti" }, { "word": "inaktiivisuus" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "fr", "2": "inactif" }, "expansion": "French inactif", "name": "cog" }, { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "-inen" }, "expansion": "+ -inen", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "Internationalism (see French inactif). Adapted with the adjectival suffix + -inen.", "forms": [ { "form": "inaktiivisempi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "inaktiivisin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "inaktiivinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiiviseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "inaktiiviselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiiviseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "inaktiivisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "inaktiivisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "inaktiivisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "inaktiivis", "2": "empi", "3": "in" }, "expansion": "inaktiivinen (comparative inaktiivisempi, superlative inaktiivisin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "inaktiivi", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish internationalisms", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish terms suffixed with -inen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/iːʋinen", "Rhymes:Finnish/iːʋinen/5 syllables" ], "glosses": [ "inactive" ], "links": [ [ "inactive", "inactive" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈin.ɑktiːʋinen/" }, { "ipa": "[ˈin.ɑ̝kˌt̪iːʋine̞n]" }, { "rhymes": "-iːʋinen" } ], "word": "inaktiivinen" }
Download raw JSONL data for inaktiivinen meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.