See implisiittifunktiolause in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "implisiittinen",
"3": "funktio",
"4": "lause",
"alt1": "implisiitti-"
},
"expansion": "implisiitti- + funktio + lause",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "implisiitti- + funktio + lause",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolause",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolause",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "implisiittifunktiolause",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "implisiittifunktiolause",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "implisiittifunktiolaus",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"implicit function theorem"
],
"id": "en-implisiittifunktiolause-fi-noun-4mq8D1CA",
"links": [
[
"implicit function theorem",
"implicit function theorem"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈimplisiːtːiˌfuŋktioˌlɑu̯seˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈim.pliˌs̠iːt̪ːiˌfuŋkt̪io̞ˌlɑ̝u̯s̠e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑuse"
}
],
"word": "implisiittifunktiolause"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "implisiittinen",
"3": "funktio",
"4": "lause",
"alt1": "implisiitti-"
},
"expansion": "implisiitti- + funktio + lause",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "implisiitti- + funktio + lause",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolause",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolause",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolausettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "implisiittifunktiolauseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "implisiittifunktiolause",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "implisiittifunktiolause",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "implisiittifunktiolaus",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 9-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑuse",
"Rhymes:Finnish/ɑuse/9 syllables"
],
"glosses": [
"implicit function theorem"
],
"links": [
[
"implicit function theorem",
"implicit function theorem"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈimplisiːtːiˌfuŋktioˌlɑu̯seˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈim.pliˌs̠iːt̪ːiˌfuŋkt̪io̞ˌlɑ̝u̯s̠e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑuse"
}
],
"word": "implisiittifunktiolause"
}
Download raw JSONL data for implisiittifunktiolause meaning in Finnish (24.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.