See implantaatio in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "implantation"
},
"expansion": "English implantation",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English implantation).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "implantaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "implantaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "implantaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "implantaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valtio-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"implantation"
],
"id": "en-implantaatio-fi-noun-vh0-6aO9",
"links": [
[
"implantation",
"implantation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈimplɑntɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈim.plɑ̝n̪ˌt̪ɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "implantaatio"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "implantation"
},
"expansion": "English implantation",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English implantation).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "implantaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "implantaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "implantaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "implantaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "implantaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "implantaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "implantaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valtio-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio/5 syllables"
],
"glosses": [
"implantation"
],
"links": [
[
"implantation",
"implantation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈimplɑntɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈim.plɑ̝n̪ˌt̪ɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "implantaatio"
}
Download raw JSONL data for implantaatio meaning in Finnish (21.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.