See huvittavuus in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "huvittava", "3": "-uus" }, "expansion": "huvittava + -uus", "name": "affix" } ], "etymology_text": "huvittava + -uus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "huvittavuus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuden", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "huvittavuus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "huvittavuus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "huvittavuu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kalleus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "50 50", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "50 50", "kind": "other", "name": "Finnish kalleus-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "50 50", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -uus", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "50 50", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "50 50", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "amusingness" ], "id": "en-huvittavuus-fi-noun-hBW-2yIl", "links": [ [ "amusingness", "amusingness" ] ] }, { "categories": [ { "_dis": "50 50", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "50 50", "kind": "other", "name": "Finnish kalleus-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "50 50", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -uus", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "50 50", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "50 50", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "ludicrousness" ], "id": "en-huvittavuus-fi-noun-Hqsah~TO", "links": [ [ "ludicrousness", "ludicrousness" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhuʋitːɑʋuːs/" }, { "ipa": "[ˈhuʋit̪̚ˌt̪ɑ̝ʋuːs̠]" }, { "rhymes": "-ɑʋuːs" } ], "word": "huvittavuus" }
{ "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kalleus-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -uus", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑʋuːs", "Rhymes:Finnish/ɑʋuːs/4 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "huvittava", "3": "-uus" }, "expansion": "huvittava + -uus", "name": "affix" } ], "etymology_text": "huvittava + -uus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "huvittavuus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuden", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuteensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuutenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuutenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuudekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huvittavuudettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuudettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huvittavuuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "huvittavuuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "huvittavuus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "huvittavuus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "huvittavuu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kalleus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "glosses": [ "amusingness" ], "links": [ [ "amusingness", "amusingness" ] ] }, { "glosses": [ "ludicrousness" ], "links": [ [ "ludicrousness", "ludicrousness" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhuʋitːɑʋuːs/" }, { "ipa": "[ˈhuʋit̪̚ˌt̪ɑ̝ʋuːs̠]" }, { "rhymes": "-ɑʋuːs" } ], "word": "huvittavuus" }
Download raw JSONL data for huvittavuus meaning in Finnish (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.