See huovuttaminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "huovuttaa", "3": "-minen" }, "expansion": "huovuttaa + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "huovuttaa + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "huovuttaminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttaminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "huovuttaminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "huovuttaminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "huovuttami", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [], "form_of": [ { "word": "huovuttaa" } ], "glosses": [ "verbal noun of huovuttaa" ], "id": "en-huovuttaminen-fi-noun-gSov4v~A", "links": [ [ "huovuttaa", "huovuttaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ { "_dis": "22 78", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "21 79", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "16 84", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "16 84", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "9 91", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of huovuttaa", "fulling, felting, waulking" ], "id": "en-huovuttaminen-fi-noun-cGHJazgS", "links": [ [ "huovuttaa", "huovuttaa#Finnish" ], [ "fulling", "fulling" ], [ "felting", "felting" ], [ "waulking", "waulking" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhuo̯ʋutːɑminen/" }, { "ipa": "[ˈhuo̞̯ʋut̪̚ˌt̪ɑ̝mine̞n]" }, { "rhymes": "-ɑminen" } ], "word": "huovuttaminen" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑminen", "Rhymes:Finnish/ɑminen/5 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "huovuttaa", "3": "-minen" }, "expansion": "huovuttaa + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "huovuttaa + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "huovuttaminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttaminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huovuttamisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huovuttamisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "huovuttamisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "huovuttaminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "huovuttaminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "huovuttami", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "form_of": [ { "word": "huovuttaa" } ], "glosses": [ "verbal noun of huovuttaa" ], "links": [ [ "huovuttaa", "huovuttaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of huovuttaa", "fulling, felting, waulking" ], "links": [ [ "huovuttaa", "huovuttaa#Finnish" ], [ "fulling", "fulling" ], [ "felting", "felting" ], [ "waulking", "waulking" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhuo̯ʋutːɑminen/" }, { "ipa": "[ˈhuo̞̯ʋut̪̚ˌt̪ɑ̝mine̞n]" }, { "rhymes": "-ɑminen" } ], "word": "huovuttaminen" }
Download raw JSONL data for huovuttaminen meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.