See huoli-ilmoitus in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "huoli", "3": "ilmoitus" }, "expansion": "huoli + ilmoitus", "name": "affix" } ], "etymology_text": "huoli + ilmoitus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "39/vastaus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "huoli-ilmoitus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitusten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitusta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "39/vastaus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitusteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "huoli-ilmoitus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "huoli-ilmoitus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "huoli-ilmoitu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-vastaus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish requests for English equivalent term", "parents": [ "Requests for English equivalent term", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish vastaus-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "A report made to the social welfare authorities about a person that is in need of social services, e.g. about a person who is unable to take care of themselves." ], "id": "en-huoli-ilmoitus-fi-noun-hv8few9O", "links": [ [ "report", "report" ], [ "social", "social" ], [ "welfare", "welfare" ], [ "authorities", "authority" ], [ "person", "person" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhuo̯liˌ(ʔ)ilmoi̯tus/" }, { "ipa": "[ˈhuo̞̯liˌ(ʔ)ilmo̞i̯t̪us̠]" }, { "rhymes": "-ilmoitus" } ], "word": "huoli-ilmoitus" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "huoli", "3": "ilmoitus" }, "expansion": "huoli + ilmoitus", "name": "affix" } ], "etymology_text": "huoli + ilmoitus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "39/vastaus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "huoli-ilmoitus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitusten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitusta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "39/vastaus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitusteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vastaus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitustansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoitukseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "huoli-ilmoituksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "huoli-ilmoitus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "huoli-ilmoitus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "huoli-ilmoitu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-vastaus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish requests for English equivalent term", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish vastaus-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ilmoitus", "Rhymes:Finnish/ilmoitus/5 syllables" ], "glosses": [ "A report made to the social welfare authorities about a person that is in need of social services, e.g. about a person who is unable to take care of themselves." ], "links": [ [ "report", "report" ], [ "social", "social" ], [ "welfare", "welfare" ], [ "authorities", "authority" ], [ "person", "person" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhuo̯liˌ(ʔ)ilmoi̯tus/" }, { "ipa": "[ˈhuo̞̯liˌ(ʔ)ilmo̞i̯t̪us̠]" }, { "rhymes": "-ilmoitus" } ], "word": "huoli-ilmoitus" }
Download raw JSONL data for huoli-ilmoitus meaning in Finnish (22.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.