See huoistaa in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "53/muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "huoistan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "huoistat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "huoistamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "huoistatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "huoistavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "huoistetaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei huoisteta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "huoistin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "huoistit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoisti", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "huoistimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "huoistitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "huoistivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "huoistettiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "huoistaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "huoistaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "huoistaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "huoistaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "huoistaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "huoistettaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei huoistettaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön huoistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "huoistakaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme huoistako", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "huoistakaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää huoistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "huoistakoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt huoistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "huoistettakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön huoistettako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "huoistanen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en huoistane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "huoistanet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et huoistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistanee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei huoistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "huoistanemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme huoistane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "huoistanette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette huoistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "huoistanevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät huoistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "huoistettaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei huoistettane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "huoistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "huoistava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "huoistettava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoistaakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "huoistaaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "huoistaaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistaaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "huoistaakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "huoistaaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "huoistaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "huoistettaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "huoistama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoistaessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "huoistaessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "huoistaessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistaessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "huoistaessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "huoistaessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoistamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "huoistaen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "huoistamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "huoistamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "huoistamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "huoistamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "huoistamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "huoistaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "huoistettaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "huoistaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoistamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "huoistamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "huoistamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "huoistamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "huoistamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "huoistaa", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "huoistaa", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "huoist", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-conj-muistaa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "alt_of": [ { "word": "huojistaa" } ], "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "huoistua" } ], "glosses": [ "Alternative form of huojistaa" ], "id": "en-huoistaa-fi-verb-xYzwD93t", "links": [ [ "huojistaa", "huojistaa#Finnish" ] ], "tags": [ "alt-of", "alternative" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhuo̯.istɑːˣ/" }, { "ipa": "[ˈhuo̞̯.is̠tɑ̝ː(ʔ)]" }, { "rhymes": "-uoistɑː" } ], "word": "huoistaa" }
{ "derived": [ { "word": "huoistua" } ], "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "53/muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "huoistan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "huoistat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "huoistamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "huoistatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "huoistavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "huoistetaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei huoisteta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "huoistin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "huoistit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoisti", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "huoistimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "huoistitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "huoistivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "huoistettiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "huoistaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "huoistaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "huoistaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "huoistaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "huoistaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät huoistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "huoistettaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei huoistettaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä huoista", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön huoistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "huoistakaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme huoistako", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "huoistakaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää huoistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "huoistakoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt huoistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "huoistettakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön huoistettako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "huoistanen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en huoistane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "huoistanet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et huoistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistanee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei huoistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "huoistanemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme huoistane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "huoistanette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette huoistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "huoistanevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät huoistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene huoistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "huoistettaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei huoistettane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "huoistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "huoistava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "huoistettava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoistaakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "huoistaaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "huoistaaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistaaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "huoistaakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "huoistaaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "huoistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "huoistaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "huoistettaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "huoistama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoistaessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "huoistaessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "huoistaessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistaessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "huoistaessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "huoistaessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoistamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "huoistaen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "huoistamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "huoistamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "huoistamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "huoistamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "huoistamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "huoistaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "huoistettaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "huoistaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoistamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "huoistamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "huoistamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "huoistamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "huoistamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "huoistamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "huoistaa", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "huoistaa", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "huoist", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-conj-muistaa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "alt_of": [ { "word": "huojistaa" } ], "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish muistaa-type verbs", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uoistɑː", "Rhymes:Finnish/uoistɑː/3 syllables" ], "glosses": [ "Alternative form of huojistaa" ], "links": [ [ "huojistaa", "huojistaa#Finnish" ] ], "tags": [ "alt-of", "alternative" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhuo̯.istɑːˣ/" }, { "ipa": "[ˈhuo̞̯.is̠tɑ̝ː(ʔ)]" }, { "rhymes": "-uoistɑː" } ], "word": "huoistaa" }
Download raw JSONL data for huoistaa meaning in Finnish (22.3kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: huoistaa/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "huoistaa" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "huoistaa", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.