See huoattu in All languages combined, or Wiktionary
{ "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb form" }, "expansion": "huoattu", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "huoata" } ], "glosses": [ "past passive indicative connegative of huoata" ], "id": "en-huoattu-fi-verb-KdV3xnNW", "links": [ [ "huoata", "huoata#Finnish" ] ], "tags": [ "connegative", "form-of", "indicative", "passive", "past" ] } ], "word": "huoattu" } { "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "huoattu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoatut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoatut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoatun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoatut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoatun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoatussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatuista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoattuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoattuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoatulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatuilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatuille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoattuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoatuksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "huoatuin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoattuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoatussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatuistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoattuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoattuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoatullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatuiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatuilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoattunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoatukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatuttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoattuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoatussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatuistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoattuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoattuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoatullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatuiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatuillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoattunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoatuksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatuttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoattuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoatussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatuistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoattuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoattuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoatullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatuiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatuillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoattunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoatuksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatuttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoattuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoatussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatuistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoattuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoattuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoatullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatuiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatuillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoattunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoatuksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatuttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoattuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoattujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoatussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatuissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatuistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoatuistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoattuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoattuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoatullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatuillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatuiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatuiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatuilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoatuillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoattunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoattuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoatukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatuiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatuttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "huoatuittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoattuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "huoattuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "huoattu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "huoa", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "26 74", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "28 72", "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "25 75", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "25 75", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "form_of": [ { "word": "huoata" } ], "glosses": [ "past passive participle of huoata" ], "id": "en-huoattu-fi-verb-nEWMB0PO", "links": [ [ "huoata", "huoata#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "word": "huoattu" }
{ "categories": [ "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past passive participles", "Finnish valo-type nominals", "Finnish verb forms", "Pages with 1 entry", "Pages with entries" ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb form" }, "expansion": "huoattu", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "huoata" } ], "glosses": [ "past passive indicative connegative of huoata" ], "links": [ [ "huoata", "huoata#Finnish" ] ], "tags": [ "connegative", "form-of", "indicative", "passive", "past" ] } ], "word": "huoattu" } { "categories": [ "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past passive participles", "Finnish valo-type nominals", "Finnish verb forms", "Pages with 1 entry", "Pages with entries" ], "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "huoattu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoatut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoatut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoatun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoatut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoatun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoatussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatuista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoattuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoattuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoatulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatuilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatuille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoattuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoatuksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "huoatuin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoattuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoatussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatuistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoattuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoattuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoatullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatuiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatuilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoattunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoatukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatuttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoattuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoatussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatuistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoattuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoattuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoatullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatuiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatuillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoattunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoatuksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatuttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoattuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoatussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatuistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoattuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoattuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoatullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatuiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatuillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoattunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoatuksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatuttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoattuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoatussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatuistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoattuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoattuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoatullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatuiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatuillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoattunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoatuksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatuttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoattuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "huoattuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "huoattujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoattujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "huoatussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatuissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "huoatustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "huoatuistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoatuistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "huoattuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "huoattuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "huoatullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatuillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "huoatultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "huoatuiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatuiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "huoatulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "huoatuilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoatuillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "huoattunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "huoattuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoattuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "huoatukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "huoatuikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatuiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "huoatuttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "huoatuittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "huoatuittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "huoattuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "huoattuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "huoattu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "huoa", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "huoata" } ], "glosses": [ "past passive participle of huoata" ], "links": [ [ "huoata", "huoata#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "word": "huoattu" }
Download raw JSONL data for huoattu meaning in Finnish (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.