See hottamuikku in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hotta",
"3": "muikku"
},
"expansion": "hotta + muikku",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "hotta + muikku",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "hottamuikku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikku",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "hottamuikku",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "hottamuikku",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hottamui",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Freshwater whitefish",
"orig": "fi:Freshwater whitefish",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"A one-year-old vendace."
],
"id": "en-hottamuikku-fi-noun-C2uoOUt7",
"links": [
[
"vendace",
"vendace"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "hota"
},
{
"word": "muikku"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhotːɑˌmui̯kːu/"
},
{
"ipa": "[ˈho̞t̪ːɑ̝ˌmui̯kːu]"
},
{
"rhymes": "-uikːu"
}
],
"word": "hottamuikku"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hotta",
"3": "muikku"
},
"expansion": "hotta + muikku",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "hotta + muikku",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "hottamuikku",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikku",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hottamuikuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hottamuikkuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "hottamuikkuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "hottamuikku",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "hottamuikku",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hottamui",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uikːu",
"Rhymes:Finnish/uikːu/4 syllables",
"fi:Freshwater whitefish"
],
"glosses": [
"A one-year-old vendace."
],
"links": [
[
"vendace",
"vendace"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhotːɑˌmui̯kːu/"
},
{
"ipa": "[ˈho̞t̪ːɑ̝ˌmui̯kːu]"
},
{
"rhymes": "-uikːu"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "hota"
},
{
"word": "muikku"
}
],
"word": "hottamuikku"
}
Download raw JSONL data for hottamuikku meaning in Finnish (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.