See hallitseminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "hallita", "3": "-minen" }, "expansion": "hallita + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "hallita + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "hallitseminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitseminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "hallitseminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "hallitseminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "hallitsemi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "49 9 41", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "53 9 38", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "41 21 38", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "46 7 47", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of hallita", "ruling, governing" ], "id": "en-hallitseminen-fi-noun-MqW8wfQz", "links": [ [ "hallita", "hallita#Finnish" ], [ "ruling", "ruling" ], [ "governing", "governing" ] ] }, { "categories": [ { "_dis": "41 21 38", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of hallita", "controlling" ], "id": "en-hallitseminen-fi-noun-Mczm32uk", "links": [ [ "hallita", "hallita#Finnish" ], [ "controlling", "controlling" ] ] }, { "categories": [ { "_dis": "49 9 41", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "41 21 38", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "33 11 55", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "46 7 47", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of hallita", "mastering, having mastered (having a well-developed skill)" ], "id": "en-hallitseminen-fi-noun-7GPv9I7W", "links": [ [ "hallita", "hallita#Finnish" ], [ "mastering", "mastering" ], [ "master", "master" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhɑlːitseminen/" }, { "ipa": "[ˈhɑ̝lːitˌs̠e̞mine̞n]" }, { "rhymes": "-eminen" } ], "word": "hallitseminen" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/eminen", "Rhymes:Finnish/eminen/5 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "hallita", "3": "-minen" }, "expansion": "hallita + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "hallita + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "hallitseminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitseminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hallitsemisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hallitsemisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "hallitsemisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "hallitseminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "hallitseminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "hallitsemi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of hallita", "ruling, governing" ], "links": [ [ "hallita", "hallita#Finnish" ], [ "ruling", "ruling" ], [ "governing", "governing" ] ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of hallita", "controlling" ], "links": [ [ "hallita", "hallita#Finnish" ], [ "controlling", "controlling" ] ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of hallita", "mastering, having mastered (having a well-developed skill)" ], "links": [ [ "hallita", "hallita#Finnish" ], [ "mastering", "mastering" ], [ "master", "master" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhɑlːitseminen/" }, { "ipa": "[ˈhɑ̝lːitˌs̠e̞mine̞n]" }, { "rhymes": "-eminen" } ], "word": "hallitseminen" }
Download raw JSONL data for hallitseminen meaning in Finnish (21.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.