See gray in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "gray"
},
"expansion": "English gray",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English gray.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "21/rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "gray",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayt",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "gray",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayt",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayn",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayt",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayn",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graytä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayssä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graystä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayhin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayhyn",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graylle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayttä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "21/rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graytäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayssäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graystäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayhini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayhyni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graylläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graylleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayttäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graytäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayssäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graystäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayhisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayhysi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graylläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayttäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graytämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayssämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graystämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayhimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayhymme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayttämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graytänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayssänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graystänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayhinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayhynne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayttänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graytään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graytänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayssään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayssänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graystään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graystänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayhinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayhynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayllänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graylleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayllensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graynänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graykseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayttään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayttänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "gray",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "gray",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "gray",
"2": "ä",
"ill_sg_vowel": "i",
"ill_sg_vowel2": "y"
},
"name": "fi-decl-rosé"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish rosé-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 6 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "SI units",
"orig": "fi:SI units",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"gray (SI unit of absorbed radiation)"
],
"id": "en-gray-fi-noun-ExWCtSi9",
"links": [
[
"gray",
"gray#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɡrei̯/"
},
{
"ipa": "[ˈɡre̞i̯]"
},
{
"rhymes": "-ei"
}
],
"word": "gray"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "en",
"3": "gray"
},
"expansion": "English gray",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English gray.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "21/rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "gray",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayt",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "gray",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayt",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayn",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayt",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayn",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graytä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayssä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graystä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayhin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayhyn",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graylle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayttä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "21/rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graytäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayssäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graystäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayhini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayhyni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graylläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graylleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graykseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayttäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graysi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graytäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayssäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graystäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayhisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayhysi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "graylläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayttäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graymme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graytämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayssämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graystämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayhimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayhymme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayttämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graynne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graytänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayssänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graystänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayhinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayhynne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayttänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-rosé",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "graytään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "graytänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayssään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayssänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "graystään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "graystänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayhinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayhynsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayllään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayllänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "graylleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayllensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "graynään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "graynänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "graykseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "grayikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "grayttään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayttänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "grayittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "grayittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "grayineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "grayinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "gray",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "gray",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "gray",
"2": "ä",
"ill_sg_vowel": "i",
"ill_sg_vowel2": "y"
},
"name": "fi-decl-rosé"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish eponyms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish rosé-type nominals",
"Finnish terms borrowed from English",
"Finnish terms derived from English",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ei",
"Rhymes:Finnish/ei/1 syllable",
"fi-pronunciation missing automatic hyphenation",
"fi:SI units"
],
"glosses": [
"gray (SI unit of absorbed radiation)"
],
"links": [
[
"gray",
"gray#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɡrei̯/"
},
{
"ipa": "[ˈɡre̞i̯]"
},
{
"rhymes": "-ei"
}
],
"word": "gray"
}
Download raw JSONL data for gray meaning in Finnish (20.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.