See glyseriini in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "fr", "2": "glycérine" }, "expansion": "French glycérine", "name": "cog" } ], "etymology_text": "Internationalism (see French glycérine).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "glyseriini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriineiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriinittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriineikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriinittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriiniesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriineiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriinittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriiniemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriineiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriinittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriineiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriinittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriiniensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriiniänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriineissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriineistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriineillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriiniltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriineiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriineillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriininänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriineinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriiniksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriineikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriineiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriinittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriineittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "glyseriineinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "glyseriini", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "glyseriini", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "glyseriin", "2": "", "3": "", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish internationalisms", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "glycerine" ], "id": "en-glyseriini-fi-noun-tSGqd-u-", "links": [ [ "glycerine", "glycerine" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɡlyseriːni/" }, { "ipa": "[ˈɡlys̠e̞ˌriːni]" }, { "rhymes": "-iːni" } ], "word": "glyseriini" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "fr", "2": "glycérine" }, "expansion": "French glycérine", "name": "cog" } ], "etymology_text": "Internationalism (see French glycérine).", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "glyseriini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriineiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriinittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriineikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriinittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriiniesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriineiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriinittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriiniemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriineiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriinittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriininne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriineiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriinittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriininsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriiniensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriiniänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriineissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriineistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriineillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriiniltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriiniltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriineiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glyseriinilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriinillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriineillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glyseriininään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriininänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriineinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glyseriinikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriiniksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glyseriineikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriineiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glyseriinittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriinittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glyseriineittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "glyseriineittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "glyseriineineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "glyseriineinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "glyseriini", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "glyseriini", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "glyseriin", "2": "", "3": "", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish internationalisms", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/iːni", "Rhymes:Finnish/iːni/4 syllables" ], "glosses": [ "glycerine" ], "links": [ [ "glycerine", "glycerine" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɡlyseriːni/" }, { "ipa": "[ˈɡlys̠e̞ˌriːni]" }, { "rhymes": "-iːni" } ], "word": "glyseriini" }
Download raw JSONL data for glyseriini meaning in Finnish (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.