See funktionaalinen in All languages combined, or Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "funktionaalisesti"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "funktionaalisuus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "functional"
},
"expansion": "English functional",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-inen"
},
"expansion": "+ -inen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English functional). Adapted with the adjectival suffix + -inen.",
"forms": [
{
"form": "funktionaalisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "funktionaalisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "funktionaalinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaaliseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "funktionaalis",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "funktionaalinen (comparative funktionaalisempi, superlative funktionaalisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "funktionaali",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "funktionalismi"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"functional (for functional purposes)"
],
"id": "en-funktionaalinen-fi-adj-g~6HlG~G",
"links": [
[
"functional",
"functional"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "toiminnallinen"
}
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Semantics",
"orig": "fi:Semantics",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "18 82",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "40 60",
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "40 60",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "32 68",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -inen",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "39 61",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 87",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "41 59",
"sense": "compounds",
"word": "funktionaalideterminantti"
},
{
"_dis1": "41 59",
"sense": "compounds",
"word": "tiheysfunktionaaliteoria"
},
{
"_dis1": "41 59",
"sense": "compounds",
"word": "totuusfunktionaalinen"
}
],
"glosses": [
"functional"
],
"id": "en-funktionaalinen-fi-adj-O2N4ZOda",
"links": [
[
"semantics",
"semantics"
],
[
"functional",
"functional"
]
],
"raw_glosses": [
"(semantics) functional"
],
"topics": [
"human-sciences",
"linguistics",
"sciences",
"semantics"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfuŋktionɑːlinen/"
},
{
"ipa": "[ˈfuŋkt̪io̞ˌnɑ̝ːline̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑːlinen"
}
],
"word": "funktionaalinen"
}
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -inen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːlinen",
"Rhymes:Finnish/ɑːlinen/6 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "funktionaalisesti"
},
{
"word": "funktionaalisuus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "funktionaalideterminantti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "tiheysfunktionaaliteoria"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "totuusfunktionaalinen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "functional"
},
"expansion": "English functional",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-inen"
},
"expansion": "+ -inen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English functional). Adapted with the adjectival suffix + -inen.",
"forms": [
{
"form": "funktionaalisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "funktionaalisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "funktionaalinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaaliseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaaliselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaaliseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "funktionaalisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "funktionaalisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "funktionaalisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "funktionaalis",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "funktionaalinen (comparative funktionaalisempi, superlative funktionaalisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "funktionaali",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"related": [
{
"word": "funktionalismi"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"functional (for functional purposes)"
],
"links": [
[
"functional",
"functional"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "toiminnallinen"
}
]
},
{
"categories": [
"fi:Semantics"
],
"glosses": [
"functional"
],
"links": [
[
"semantics",
"semantics"
],
[
"functional",
"functional"
]
],
"raw_glosses": [
"(semantics) functional"
],
"topics": [
"human-sciences",
"linguistics",
"sciences",
"semantics"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfuŋktionɑːlinen/"
},
{
"ipa": "[ˈfuŋkt̪io̞ˌnɑ̝ːline̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑːlinen"
}
],
"word": "funktionaalinen"
}
Download raw JSONL data for funktionaalinen meaning in Finnish (22.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.