See fokusoiva in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "fokusoiva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoiva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "fokusoivaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoiviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoivatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "fokusoivaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoivikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoivattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "fokusoivaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoiviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoivattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "fokusoivaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoiviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoivattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "fokusoivaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoiviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoivattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "fokusoivaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoiviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoiviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoivaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoivikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoiviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoivattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "fokusoiva", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "fokusoiv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "kaksoisfokusoiva" } ], "form_of": [ { "word": "fokusoida" } ], "glosses": [ "present active participle of fokusoida" ], "id": "en-fokusoiva-fi-verb-~A9cxGiL", "links": [ [ "fokusoida", "fokusoida#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈfokusoi̯ʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈfo̞kuˌs̠o̞i̯ʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-oiʋɑ" } ], "word": "fokusoiva" }
{ "derived": [ { "word": "kaksoisfokusoiva" } ], "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "fokusoiva", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoiva", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "fokusoivaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiville", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoiviksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoivatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "fokusoivaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoivikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoivattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "fokusoivaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoiviksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoivattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "fokusoivaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoiviksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoivattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "fokusoivaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoiviksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoivattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "fokusoivaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoiviansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "fokusoiviltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoiviltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoivaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "fokusoivikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoiviksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "fokusoivattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "fokusoivittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "fokusoivittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "fokusoivineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "fokusoivinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "present active participle" }, "expansion": "fokusoiva", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "fokusoiv", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish non-lemma forms", "Finnish present active participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oiʋɑ", "Rhymes:Finnish/oiʋɑ/4 syllables" ], "form_of": [ { "word": "fokusoida" } ], "glosses": [ "present active participle of fokusoida" ], "links": [ [ "fokusoida", "fokusoida#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "present" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈfokusoi̯ʋɑ/" }, { "ipa": "[ˈfo̞kuˌs̠o̞i̯ʋɑ̝]" }, { "rhymes": "-oiʋɑ" } ], "word": "fokusoiva" }
Download raw JSONL data for fokusoiva meaning in Finnish (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.